Nurdağı (Gâvurdağı) halk ezgilerinin incelenmesi
Nurdaği(Gavurdaği) investigation of folk melodies
  1. Tez No: 279213
  2. Yazar: CENGİZ ATLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. H. SELEN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yurdumuzun Çukurova ve Güney Doğu Anadolu bölgesi, Güney Doğu Toros'ların Amanoslar Bölümü Türkmen Aşiretlerinin konar göçer hayat yaşadığı bölgelerdir. Bu bölgede yaşayan Türkmenler Osmanlı imparatorluğunun kendilerini zorla yerleşik hayata geçirmesine isyan etmiş ve başkaldırmışlardır. Bu isyan ve başkaldırışı aşıklar ezgileriyle dile getirmişlerdir. Bu bölgedeki en büyük halk aşıkları Dadaloğlu ve Karacaoğlan'dır.Bu çalışmada, İskenderun (Payas) dan dan başlayarak Kahramanmaraş'a kadar uzanan Gavurdağları (şimdiki adı Nur dağları) adı verilen bölgenin eteğinde bulunan Osmaniye ilinde söylenen ve yörede ?Gâvur dağı Havası? olarak tabir edilen halk ezgileri Osmaniye iline gidilerek kaynağında derlenmiş, kaynak kişiler araştırılmış ve bu uzun havaların Çukurova'da söylenen bozlaklar ve Gaziantep yöresinde okunan barak havaları ile ayrılan yönleri tespit edilmiştir.Bu incelemeler sonucunda 20 adet yörede ?Gâvur dağı havası? olarak tabir edilen uzun hava derlenmiş barak ve bozlak uzun havalara benzeyen, fakat müzikal yapı ve kullanılan Türkçe ve ağız yapısı itibariyle bu iki uzun hava çeşidinden farklı müstakil bir uzun hava okuma tarzı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our Country and the South East Anatolia region of Çukurova, Department of South East Taurus Amanos nomadic Turkmen tribes perched regions inhabited by life. Turkmens living in this region of the Otoman Emprie forced them to setle and spend rebelled. This rebellion and uprising lovers have expressed melodies. The region?s largest folk lovers and Karacaoğlan and Dadaloğlu.Every region of our country needs a lot of folk culture is being investigated in the regions. That our investigation about the Çukurova region, and especially above Çukurova we call Nurdağı (former name Gavurdağları, Amanos) swimming over the years many tribes of is perched nomadic life, living area, while many cultures within and lived a very rich cultural elements of hosting a regional is.These investigations in the 18 units in the region ?gavurdağı havası? described as the longa ir-compiled bark and bozlak uzun hava look like, but the musical structures and used in Turkish and mouth structure, as these two long-air kind of different from an independent long-air reading styles were identified.Our Country and the South East Anatolia region of Çukurova, Department of South East Taurus Amanos nomadic Turkmen tribes perched regions inhabited by life. Turkmens living in this region of the Otoman Emprie forced them to setle and spend rebelled. This rebellion and uprising lovers have expressed melodies. The region?s largest folk lovers and Karacaoğlan and Dadaloğlu.Every region of our country needs a lot of folk culture is being investigated in the regions. That our investigation about the Çukurova region, and especially above Çukurova we call Nurdağı (former name Gavurdağları, Amanos) swimming over the years many tribes of is perched nomadic life, living area, while many cultures within and lived a very rich cultural elements of hosting a regional is.These investigations in the 18 units in the region ?gavurdağı havası? described as the longa ir-compiled bark and bozlak uzun hava look like, but the musical structures and used in Turkish and mouth structure, as these two long-air kind of different from an independent long-air reading styles were identified.