Buğday-arpa iki yönlü melezlerinde melez tohum bağlama
  1. Tez No: 27925
  2. Yazar: ABDURRAHİM ÖZKEBABCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, buğday-arpa çeşit ya da hatları arasında yapılan melezlemelerde, melez tohum oluşturma oranının, bu iki cinsin ana ya da baba olarak kullanılmasına bağlı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla 1991-1992 döneminde Ankara Üniversitesi Ziraat Fa kültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlaları ve laboratuvarlarında yürütülmüştür.IV Tümüyle tarla koşullarında yürütülen araştırmada; materyal olarak kullanılan tetraploid (T. durum) ve hekzaploid ( T. aestivum) düzeydeki buğday türleri ile diploid düzeydeki arpa türlerine ilişkin çe şit ya da hatlar (H. vulgare ev. distichon ve H. vulgare ev. hexastichon) 8 kombinasyon halinde iki yönlü (resiprokal) olarak melezlenmiş, elde edilen taneler sitolojik ve istatistik açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental fields and la boratories of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, U- niversity of Ankara in the academic year of 1991-1992 to determine the effects on seed set of wheat-barley varieties or lines which were recip rocally user as cross parents.VI Tetraploid and hexaploid wheat (T. durum Desf. and T. aes- tivum L.) and diploid barley (H. vulgare cv. distichon and-ff. vulgare cv. hexastichon) varieties or lines used as the research material, were re ciprocally crossed under the field conditions as eight combinations, and seed set thus obtained were cytologically and statistically evaluated.