Samanın yem değerini artırmak için NaOh ile işlenmesine uygun karıştırma tesisinin tasarımı
- Tez No: 27924
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAMANIM YEM DE?ERİNİ ARTIRMAK İÇİN NaOH İLE İŞLENMESİNE UYGUN KARIŞTIRMA TESİSİNİN TASARIMI Hasan H. SİLLELİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Musa AYIK 1993, Sayfa: 63 Jüri: Prof. Dr. Musa AYIK Doç. Dr. Kamil ALİBAŞ Doç. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Bu çalışmada, küçük tarımsal işletmelerde, tahıl artığı sap-samanın NaOH ile değerlendirilmesini sağlayacak bir karıştırıcı tesisinin tasarımı amaçlanmıştır. Samanın kimyasal işlenmesine uygun bulunan 10 kg kapasiteli ters vida adımlı helezon karıştırıcı seçilmiştir. Karıştırıcının çalışma karakteristikleri; samanın hidrolizi sonucunda kuru madde içindeki organik maddenin sindirilebilirlik derecesi ve makina karıştırma homojenliğinin belirlenmesi ile saptanmıştır. Buna göre, -1.. karıştırıcı devir sayısı 40 mm ve karıştırma süresi ise 10 min olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Saman; samanın kimyasal işlenmesi, mikser, makina dizaynı, makina elemanları
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE DEVELOPMENT AND PROCESS UNIT FOR RAISE OF STRAW FEEDING VALUE BY NaOH TREATMENT Hasan H. SİLLELİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Musa AYIK 1993, Page: 63 Jury: Prof. Dr. Musa AYIK Assoc. Prof.Dr. Kamil ALÎBAŞ Assoc. Prof.Dr. Ibrahim ÇÎLINGÎR In this study, the design of a mixing system that to upgrades straw-grain residues-with NaOH on farm scale is purposed. The mixer featuring ribbon flight rotor having 10 kg capacity was chosen for appropriate treatment of straw. The characteristics of the mixer was found by determining digestible organic matter degree in dry matter of the processing straw and mixing homogeneity. Having regard to this, mixing time of the machine was determined 10 min and, -1 rpm was 40 min. KEY WORDS: Straw, treatment of straw, mixer, machine design, strength mechanics of materials.