Hukuk devletinde yargı bağımsızlığı ve 1982 Anayasası
Judicial independence in constitutional state and 1982 Constitution
  1. Tez No: 279260
  2. Yazar: MURAT KAKİLLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma yargı bağımsız ilkesinin 1982 Anayasası açısından incelendiği bir çalışmadır. Amacımız, yargı faaliyetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için yargı bağımsızlığının tam sağlanması ve müdahalenin önlenmesi konusunda alınması gereken önlemleri ortaya koymak ve bunların 1982 Anayasası'nda ne şekilde gerçekleştiğini incelemektir.Yaptığımız bu çalışmada kullandığımız yönteme gelince, birinci bölümde önce hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı ilişkisi incelendikten sonra yargı bağımsızlığı ilkesinin çağdaş ülkelerdeki ve Türkiye'deki tarihsel süreci konusunda bilgi verilmektedir. İkinci bölümde 1982 Anayasası bağlamında mahkemelerin bağımsızlığı ve bu bağımsızlığı koruma yöntemleri, hakimlik teminatı ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu üzerinde çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeniden yapılandırılması incelenmiştir. Son bölümde ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargı bağımsızlığı ile ilgili kriterleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, independence of judiciary has been studied. The aim of this study is to explain the measures which is to be taken to ensure the independence of judiciary, and to prevent any interference, which may undermine that independency, with the exerciser of judicial activities, and to interpret the provisions of the constitution of 1982, which are relevant to independence of judiciary.As to the method which is used in this study, dissertation was divided into three. In the first part, the history of independence of judiciary in Turkey and other contemporary western countries after the relationship between the rule of law and independence of judiciary had been analyzed. In the second part, considering the approach of the constitution of 1982 to our subject, independence of çourts and methods to protect this independence, guarante of judgeship, and High Counsel of Prosecutors and Judges has been dealt with. In the three, The final part, the criterias of European Court of Human Rights, which is related to our subject has, secondly, been studied.