Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği lisans programının değerlendirilmesi
Evaluation of religious culture and moral knowledge teaching licensing program
  1. Tez No: 279259
  2. Yazar: İSHAK TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞEVKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, 2006 yılında düzenlenen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı, program geliştirme ilkelerine uygunluk bakımından değerlendirilmiştir. Bu çerçevede söz konusu çalışmada ?Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı'nın eğitimde program geliştirme ilkelerine uygunluğu ne durumdadır?? sorusuna cevap bulunmaya çalışılmıştır.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği lisans programının, diğer program geliştirme yaklaşımlarından izler taşısa da konu merkezli yaklaşımla büyük oranda benzerlik gösterdiği söylenebilir. Söz konusu programın hazırlanma sürecinde belirli bir program geliştirme modeli de izlenmemiştir.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği lisans programında, açık ve net olarak bu programa özel hedeflere yer verilmediği görülmektedir. Ayrıca söz konusu programın uygulama ilkelerinde, programın uygulanma süreci, programdaki alan bilgisi dersleri, yeni ders seçme ve ders belirleme ilkeleri vb. açıklamalara yer verilmediği görülmektedir.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği lisans programının içeriği ile ilgili olarak, alan bilgisi ve genel kültür bilgisi derslerinin ağırlıklarının XI. Milli Eğitim Şurası'nda belirlenen kategori ağırlıkları ile tutarlılık göstermediği söylenebilir. Öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin ağırlıkları, XI. Milli Eğitim Şurası kararları ile örtüşmektedir.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği lisans programında yer alan içerik kategorilerinin paralel düzenleme modeli ile uygunluk göstermediği söylenebilir. Derslerin programdaki düzeninde, derslerin aşamalılık ve kaynaşıklık ilkesine büyük oranda uygun olarak düzenlendiği, süreklilik ilkesine ise yeterince uyulmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Religious Culture and Moral Knowledge Teaching Licensing Program prepared in 2006 was evaluated for the eligibility to principles of curriculum development. In this study, that“How is Religion Culture and Moral Knowledge Teaching Licensing Program?s compliance with the principles of curriculum development in education?”have been trying to answer question.As if this program cause any of the approaches of curriculum development followed by other, can be said as a program showed great similarities subject-centered approach. In the preparation process of this program hasn?t been followed a particular model of curriculum development too.The program hasn?t special goals designated clearly for this program. Moreover, in the application of the principles of that program, explanations about implementation process of the program, the speciality area knowledge courses in the program, principles of the new courses selection and course determine etc. are not provided.In connection with the program?s content, it can be said rates of the speciality area and general culture knowledge courses in the program haven?t consistent with category weights determined in eleventh National Education Council, but weights of teaching profession knowledge courses are consistent with that weights.In arrangement of content categories of the program, there is no consistency with parallel arrangement model. In layout of courses in the program, the courses has organized largely as appropriate with hierarchical and fusion principles, but hasn?t organized as appropriate with continuity principle.