Eskişehir ilinde şeker pancarı yetiştiriciliğinin tarım işletmelerinin gelişmesine etkileri
- Tez No: 27929
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESKİŞEHİR İLİNDE SEKER PANCARI YETİŞTİRİCİLİ?İNİN TARIM İŞLETMELERİNİN GELİŞMESİNE ETKİLERİ Yasemin ÇAKIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dala Danışman: Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1993, Sayfa: İ58 3üri : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Rauf ARIKAN Bu araştırmada, Eskişehir ilinde şeker pancarı yetiştiriciliğinin tarım işletmelerinin gelişmesine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla yörede şeker pancarı yetiştiren ve şeker pancarı yetiştirmeyen işletmeler olmak üzere iki grup halinde anket çalışması yapılmış olup, elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sosyo - ekonomik nitelikler ile ilgili verilere dayanarak bilgisayarda yapılan korelasyon analizinde ilişkiler incelenmiştir Bu çalışmada, şeker pancarı yetiştiren ve şeker pancarı yetiştirmeyen işletmelerin sosyo-ekonomik durumları, ileri tarım tekniklerini uygulama durumları ve teknik bilgilerini artırma eğilimleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, şeker pancarı yetiştiren işletmelerin sosyal ve ekonomik durumlarının, tarım tekniği düzeylerinin, teknik bilgilerini artırma eğilimlerinin ve gelir düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmış ve böylece şeker pancarı yetiştiriciliğinin yörede tarımsal işletmelerin gelişmesin de olumlu etkiler yaptığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı tarımı, sosyal durum, tarım tekniği, tarımsal gelişme, tarımsal gelir, toplam aile geliri.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF THE SUGARBEET PRODUCTION ON DEVELOPMENT OF THE AGRICULTURAL ENTERPRISES IN ESKİŞEHİR PROVINCE Yasemin ÇAKIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1993, Page: 158 3ury : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Rauf ARIKAN In this research, the effects of sugarbeet production on development of agricultural enterprises in Eskişehir province were studied. For this purpose, questionnaires were prepared and filled for enterprises producing sugarbeet and for those not growing sugar beet in two different groups and the collected data was analyzed comparing these two groups. Using data relaxed to social-economic struccure, correlation analysis by computer was used to study relationships. In this research, social-economic structure of enterprises growing sugarbeet and those not growing sugarbeet and also their adoption of advanced technology and their tendency to improve their technical information were studied. As a result, it was understood that enterprises growing sugar beet have better social'economic structure and their adoption of advanced technology and their tendency to improve their technical informacion are more than the enterprises not growing sugarbeet Thus, it was concluded that sugarbeet production have positive effects on improvement of agricultural enterprises. KEY WORDS: Sugarbeet Farming, social structure, agricultural technology, Farm income, total family income.