Orobanşa ( Orobanche cumana wallrr.) dayanıklı orta-kısa boylu ayçiçeği ( Helianthus annuus L.) hatlarının açıkta tozlanmış döllerine ait verim öğeleri
- Tez No: 27930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi OROBANŞA (Orobanche cumana Wallrr.) DAYANIKLI ORTA-KISA BOYLU AYÇİÇE?İ (He lianthus annuus L. ) HATLARININ AÇIKTA TOZLANMIŞ DÖLLERİNE AİT VERİM Ö?ELERİ Mehmet MERT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr.Nilgün BAYRAKTAR 1993, Sayfa: 40 Jüri: Doç. Dr. Nilgün BAYRAKTAR Prof. Dr. İbrahim ATAKİŞİ Prof.Dr. Özer KOLSARICI Bu araştırma, Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 1991 yılında kurulmuştur. Deneme tarlası orobanş tohumu ile enfekte edilmiştir. Araştırmanın amacı, Orobanşa Dayanıklı Orta-Kısa Boylu Ayçiçeği Hatlarının, Açıkta tozlanmış Döllerine Ait Verim Öğelerinin tespit edilmesidir. Bu araştırmada; 1 No'lu Melez Döl, 2 No'lu Melez Döl, 3 No'lu Melez Döl, 1 No'lu Melez Dölü Oluşturan Ana Tohumluk, 2 No'lu Melez Dölü Oluşturan Ana Tohumluk, 3 No'lu Melez Dölü Oluşturan Ana Tohumluk ve kontrol olarak V.8931 ve Ekiz-1 çeşitleri tesadüf blokları deneme desenine göre, dört tekrar lamalı olarak denemeye alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Melez Döl ve Ana Tohumluklarında ortalama tohum verimi 195.7-207.6 kg/da, bitki boyu 123.0-136.6 cm, tabla çapı 16.50-7.75 cm, sap verimi 253.9-373.3 kg/da, 1000 tohum ağırlığı 67.13-72.28 g, kabuk oranı % 26.41-27.51 ve yağ oranı % 39.74-46.67 arasında bulunmuştur. Bitki boyunda % 9.06-9.98, tabla çapında % 0.69-7.45, tohum veriminde % 2.44-4.37, sap veriminde % 27.85-43.23, 1000 tohum ağırlığında % 4.23-9.23 arasında melez gücü (Heterosis) bulunmuştur. Orobanşa dayanıklılık test çalışmasında frekans % 2.35 - 5.66, intensite 4.61 - 14.83 ve saldırı derecesi 0.14 - 0.46 arasında değişmiştir. Araştırmada Ekiz-1, Melez Döller ve Ana Tohumlukları orobanşa karşı dayanıklı, V.8931 çeşidi ise dayanıksız olup, tohum verimi bu çeşitte 51.29 kg/da 'a kadar düşmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Orobanşa (Orobanche cumana Wallrr.) dayanıklılık, orta-kısa boy, açıkta s tozlanmış döller, tohum verimi, bitki boyu, tabla çapı, sap verimi, 1000 tohum ağırlığı, kabuk oranı, yağ oranı, melez gücü (heterosis)
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS YIELD COMPONENTS OF OPEN POLLINATED SELECTED LINES OF SEMI -DWARF SUNFLOWER (Helianthus annuus L.) GENERATIONS RESISTANT TO BROOMRAPE (Orobanche cumana Wallrr.) Mehmet MERT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Nilgün BAYRAKTAR 1993, Page : 40 Jury : Assoc. Prof.Dr. Nilgün BAYRAKTAR Prof. Dr. İbrahim ATAKİŞİ Prof. Dr. Özer KOLSARICI This research was conducted on the experimental field of Agronomy Department in Agricultural Faculty of Ankara University, in 1991. Experimental field was infected with broomrape seeds. The aim of this research was to determine yield components of open pollinated selected lines of semi-dwarf sunflower generations resistant to broomrape. In this research Hybrid 1 Progeny, Hybrid 2 Progeny, Hybrid 3 Progeny, Hybrid 1 Progeny Constituted from Parental Seed, Hybrid 2 Progeny Constituted from Parental Seed, Hybrid 3 Progeny Constituted from Parental Seed and control V.8931 and Ekiz-1 varieties were arranged in randomized block design with four replications. According to the results of this research, the mean value of some characters in hybrid progenies and their parental seeds such as seed yield, plant height, head diameter, stalk yield, a thousand seed weight, husk percentage and oil percentage were determined between 195.7 and 207.6 kg/da, 123.0 and 136.6 cm, 16.50 and 17.75 cm, 253.9 and 373.3 kg/da, 67.13 and 72.28 g, % 26.41 and % 27.51, % 39.74 and 46.67, respectively. The hybrid vigour (Heterosis) was obtained between % 9.06 and 9.98 on the plant height, % 0.69 and 7.45 on the head diameter, % 2.44 and 4.37 on the seed yield, % 27.85 and 43.23 on the stalk yield, % 4.23 and 9.23 on the a thousand seed weight. On the test study of broomrape resistance frequency, intensity and degree of the attack were obtained between % 2.35 and 5.66, 4.61 and 14.83, 0.14 and 0.46, respectively. In this research Ekiz-1, hybrid progenies and their parental seeds were found resistant to broomrape, but V.8931 variety was highly injured and seed yield of this variety was reduced to 51.29 kg/ da. KEY WORDS : broomrape (Orobanche cumana Wallrr. ) resistance semi-dwarf, open pollinated generations, seed yield, plant height, head diameter, stalk yield, a thousand seed weight, husk percentage, oil percentage, hybrid vigour (heterosis).