1918-1920 yılları arası Köy Hocası mecmuasının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Between 1918-1920 and evaluation of rural teacher magazine transcription
  1. Tez No: 279306
  2. Yazar: ÖNDER YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Büyük başarılar kazanıp tarih sahnesine adı altın harflerle yazılmış olan ve Osmanlı devletinin yıkılışından sonra adeta yeniden varoluş mücadelesine girişen Türk Milleti'nin Milli Mücadele yıllarının araştırılıp doğru bir şekilde değerlendirilmesi günümüzün büyük ihtiyaçlarındandır. Bu araştırmaların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesinin en önemli unsuru kuşkusuz dönemde gerçekleşen olayların yazılı kayıtlardan incelenmesidir. Milli mücadelenin ağırlığı ve Dönemin şartları düşünüldüğünde yazılı eserlerin azlığı bugün bizleri şaşırtmamalıdır.Çok zor şartlarda yayımlanan, dönem hakkında bizleri aydınlatan ve büyük çoğunluğunu günlük veya haftalık gazetelerin oluşturduğu yazılı kayıtlardan biride incelemiş olduğumuz ?Köy Hocası Mecmuası?dır. Eserin bazı kısımlarının transkripsiyonunun daha önce yapılmış olmasından dolayı bu çalışmada sadece 1918 ? 1920 yılları arasında yayımlanan ve 30 sayıdan oluşan bölümlerin transkripsiyonu yapılmıştır. Yapılan çalışmada İlk etapta köylüye dinini dünyasını öğretmeyi amaç edinen bu mecmuanın zamanla gelişen olaylar neticesinde Milli Mücadelenin önemli destekçilerinden biri haline geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish nation had great succeed so it is mention honourly in history and they had began a existance struggle after Otoman Empire collapsed. It is very important necessity to research and evaluate Turkish National Struggle for today. The most important thing is to research saved documents regularly, which was written in that period. When it is considered the difficulties of perriod and war years, we mustn?t be shocked of being a little written pieces.We are uliminated from the weekly newspapers about the period, which was published in difficult curcimtances is ?Köy Hocası? magazine . The transcription of some part of the piece, it is just transcripted from 1918 to 1920 of the piece which was published as 30 number. Firstly, This magazine is to aim to teach the villagers their religion then the eventsmade it a great supporter of National struggle.