Ceza Hukukunda tekerrür
The recidivism in Criminal Law
- Tez No: 279313
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
TCK yürürlüğe girdikten sonra birçok müessesenin yeniden irdelenmesi gerekmiştir. Bunlardan birisi de tekerrürdür. Bilindiği üzere tekerrür esas itibariyle daha önceden suç işleyip mahkûm olmuş bir kimsenin, belirli süreler içerisinde tekrar suç işlemesi durumudur. Bu çalışmada tekerrürün TCK'nın yeni sisteminde arz ettiği özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken özellikle önemli olduğu düşünülen tehlikelilik kavramına bilhassa değinilmiştir. Bunun dışında, çalışmanın soyut kalmaması adına tekerrür bakımından özellik arz eden suçlar ele alınmıştır. Tekerrürün koşulları hakkında bilgi verirken, geçmiş düzenlemelerden farklılıkların ön plana çıkartılmasına özen gösterilmiştir. Nihayet tekerrürün sonuçlarına ilişkin olarak, yeni düzenlemeler incelenmiştir. Bu anlamda 765 sayılı TCK'dan farklı olarak cezanın değil fakat koşullu salıverme sürelerinin artırılması, seçimlik ceza öngören suçlarda hapis cezasına hükmetme zorunluluğu ve özellikle de cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Turkish Criminal Code has been come into effect in 2005, the necessity to examine the new institutions has been appeared. One of these institutions is the recidivism. The recidivism is, after committing an offence, recommitting another in a definite time period. In our thesis we have tried to analyze the recidivism in the new Turkish criminal law system. Doing this, we have taken into consideration the dangerousness. Other than this, we have discussed the offences which are important concerning the recidivism, in order to concretise our research. We have tried to show the main differences by giving information about the conditions of the recidivism. At the end we have examined the consequences of the recidivism, especially the probation.