Osmanlı Ceza Hukukunda tekerrür
Recidivism in Ottoman Criminal Law
- Tez No: 280203
- Danışmanlar: PROF. DR. S. GÜL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Suçta tekerrür, ceza hukuku alanında eski dönemlerden beri gelişmeye devam eden bir kurumdur. Tekerrürün niteliği hakkında birçok teori ortaya konulmuş, tekerrür türleri belirlenmiş ve tekerrürün cezaya nasıl etki edeceği hakkında sistemler oluşturulmuştur.Bu tez çalışması suçta tekerrürün, Osmanlı Ceza Hukuku'ndaki gelişimini içermektedir. Bu gelişim, Osmanlı'da suçta tekerrür hâlinde verilen cezalar, Klasik dönem kanunnamelerinde ve Tanzimat Dönemi ceza kanunlarında yer alan düzenlemeler ve uygulamayı yansıtan arşiv belgeleri ile beraber incelenmiştir. Batı hukukunun Osmanlı'daki kanunları ne kadar etkilediğini göstermek amacıyla Fransa, Almanya ve İtalya ceza kanunlarındaki düzenlemeler ele alınmıştır.Suçta tekerrür yakın bir zamana kadar cezada ağırlaştırma sebebi olarak kabul edilmiş, kanunlarda bazen genel, bazen de belirli suçlar bakımından düzenleme alanı bulmuştur.Anahtar Kelimeler1.Tekerrür2.İtiyat3.İslam Ceza Hukuku4.Osmanlı Ceza Hukuku5.Ceza Kanunu
Özet (Çeviri)
The repetition of crime is a continuously developing phenomenon in criminal law for several years. Many theories have been introduced about the nature of the repetition, the types of it have been determined and the systems about the effects of repitition have been developed in years.This thesis involves the development of the repitition of crime in Ottoman Criminal Law. This development have been analyzed with respect to punishments given in case of repititon of crime, regulations in the classical era Kanunname and Tanzimat era penal code and the archive documents showing the applications of the regulations. With the aim of pointing out the effects of western law on Ottoman Penal Codes, regulations about the repetition of French, German and İtalian penal codes have been handled.Until recent years, repetition of crime have been accepted as a reason for aggravation of punishment and it has been hold a place inregulations both generally or occasionally.Key Words1.Repetition of Crime2.Habit3.Islamic Criminal Law4.Ottoman Criminal Law5.Penal Code