Vergi ceza hukukunda tekerrür
Recidivism in tax criminal law
- Tez No: 533411
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE DİLEK YILMAZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanun koyucu, kişilerin toplumun düzenini sağlayan hukuk kurallarına uymalarını sağlamak amacıyla çeşitli yaptırımlar öngörmüştür. Yaptırımların temel amacı suç işleyen kişilerin ıslahı ve caydırılmasıdır. Arzu edilen toplum düzeninin sağlanması için düzenlenen kurumlardan bir tanesi de tekerrür kurumudur. Tekerrür kurumu ile ceza yaptırımlarında farklılaşmaya gidilerek ceza adaletinin sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca ilk suçun cezasıyla ıslah olmayan kişinin, daha ağır bir yaptırım ile uslanacağı görüşü, tekerrür kurumunun uygulama alanı bulmasında büyük önem taşımaktadır. Vergi yükümlüsü ya da sorumlusunun vergi suçunu tekraren işlemesi halinde Türk Ceza Kanunu'nun genel hükümlerine gidilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, vergi ceza hukukunda tekerrür konusuna yer verdiğimiz kadar ceza hukukumuzdaki düzenleme de incelenmiştir. Tekerrüre ilişkin düzenleme genel ceza hukukuna nispeten vergi ceza hukukunda çok farklı bir sistem ortaya koymaktadır. Kişinin vergi kabahatini tekrarlaması halinde cezası belirli oranda artırılmaktadır. Bu çalışmada, tekerrür kurumunun genel olarak incelenmesinin ardından Türk ceza hukukunda ve vergi ceza hukukunda tekerrür kurumunun şartları ve sonuçları, doktrindeki tartışmalar ve yargı kararları da dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The legislator enacts various sanctions in order to ensure that people comply with the rules of the law that govern the society. The main objectives of the sanctions are correction and deterrence of the offenders. Recidivism is one of the institutions regulated to provide the desired social order. With the recidivism institution, it is aimed to provide criminal justice by going to differentiation in penal sanctions. In addition, the idea that the person who is not reformed with the first crime punishment will correct himself with a heavier sanction is of great importance in finding the application area of the recidivism institution. In the event that a taxpayer recommits tax crime, general provisions of the Turkish Criminal Code are referred. For this reason, in this study the regulation of our criminal law is examined as much as recidivism in tax criminal law. Regulation of recidivism in tax criminal law is very different than that of general criminal law. If the person repeats the tax offense, the punishment is increased at a certain rate. After examining the recidivism institution in general, taking into account the discussions and judicial decisions in doctrine this study examines the conditions and consequences of the recidivism institution in Turkish criminal law and tax criminal law.