Trakya bölgesi koşullarında yetiştirilen polihibrid ipekböceklerinin verim ve verimle ilgili özellikleri üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 27932
  2. Yazar: ASLAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu araştırma., ipekböceği (Bombyx mor i L.) Pol ihibridler i nin Trakya Bölgesi koşullarında yetiştirme şekillerini incele me !.?.: > verimle ilgili o z e i 1 i k 1 e r i n bir ta r aft a n b ö 1 g e k ö y 1 e r i ? diğer taraf tanda Bursa ipekböcekçi 1 iği Araştırma. Enstitüsünde side edilen kozalarla karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır Enstitüde elde edilen veriler doğrudan kullanılmıştır» Tohumlar.. Bursa ipekböcekciliği Ar aştırma. Enstitüsünde üretilmiş ve besleme mevsiminin başlamasına as kala planlı biçimde? tüm yurtta olduğu gibi Trakya yetiştiricisine de dağıtılmıştır. 1992 yılı İlkbahar denemesi tamamiyle şansa bağlı tesadüfü blokları planına göre Varyavıs Analizi yapılmış ve el de edilen değerlerin kontrolü için F testi uygulanmıştır (Düz güneş ve ark., 1987$ Soysal, 1995),, Her köy bir blok olarak kabul edilmiş ve her birisine, Bursa Enstitü grubunda olduğu gibi K“ B. (C x J) ve K”B. (J x C> Polihibrid ipekböceği tohum lan verilmiştir. Denemenin hatası;?, yürütülebildiği köy işlet melerin çeşitli yerlerinden koza. örnekleri alınmış ve gerekliII işlemler bu kozalar üzerinde yapılmıştır,, Elde edilen sonuçlar Özetlenecek olursa? 1» înficar oranı bakımından köyler arası farkın, istatıs tiki olarak önemli olduğunu tesbit edilmiştir (P < 0,01). Bursa ortalaması (% 94,30) Trakya ortalamasından i% 88 »55) daha y ü k s s k fa u.1 u n m u s t u r“ c Besleme süresi açısından köyler arasındaki fark istatistik! olarak önemli bulunmuştur (P < 0905). 30 ? 88 gün olan Trakya ortalaması Bursa ortalamasından (279S5 gün) daha yük sek olduğunu gözlenmiştir. 3a Yaş koza veriminde köyler arası farkın istatistik! olarak o nevili bulunmuş hur (P < 0j01)”Trakya'da kutu basına ortalama 30^88 kg -verim ortaya çıkarken Bursa grubunda bu değer 99 kg olarak belirlenmiştir» 4“ Yaş kozada, ipek zenginliği açısından köyler arasında ki fark istatistik! olarak önemsiz olduğunu tesbit edilmiştir CP > 0*05). Trakya'da ortalama ipek zenginliği % ES? 61 bulu nurken Bursa grubunda bu değer % 81*16 olmuştur» Bu? Trakya kozasının ipek açısından daha zengin olduğunu göstermektedir,, 5. Koza. kuruma oranında (reza) köyler arası farkın istatistik! olarak önemsiz olduğunu tespit edilmiştir (P > 0*05). Trakya rezası */? 40 »60 bulunurken Bursa rezası % 43? 54 olaraktespit edilmiştir,, a, Bursa ve Trakya bölgeleri arasında litrede koza sayı sı acısından pek fark gözlenmemiştir,, ?”Çekilebilen ipek teli uzunluğunda köyler arası farkın istatistik! olarak önemli olduğunu tespit edilmiştir (P Trakya ortalaması (1196 m) Bursa ortalamasından (1085) belir- g i n o 1 ar a k d ah a u sundur“ 8, ipek teli kalınlığında (denye) köyler arası farkın istatistiki olarak önemsiz olduğunu tespit edilmiştir 0?05)”Trakya denyesi 3S3 bulunurken» Bursa grubunda 2?77 olarak tesbit edilmiştir. 9. Çekilebilen ham ipek oranında köyler arası farkın istatistik! olarak önemsiz olduğunu tespit edilmiştir CP>0S05>“ Trakya ortalaması (%SOj60) Bursa ortalamasından (%İ6,69) ol- d u. k c a farklıdır. Î0”Trakya'da bir kg ham ipek elde etmek için 5? 040 kg yaş- koza yeterli olurken Bursa“da bu miktar 5,991 kg olarak bulunmuştur. Köyler arası farkın istatistik! bakımdan önemsiz olduğunu tespit edilmiştir (P > 0,05). 11. Trakya'da bir kg ham ipek elde etmek için 2S086 kq kuru koza yeterli olurken Bursa ”da S »60S kg bulunmuştur. Köyler arası fark önemsiz olduğunu tespit edilmiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was made to determine how are bringing ixp methods and peculiarities of Bombys-c mor i L“ concernign its output, and to compare it with the silk cocoon which was pro- ducted at Bursa îpekböcekç i 1 iğ i Araştırma Enstitüsü (Î.A.E.) a t t h e c: o nd i t i o ns o f Th r atz e » Seeds were producted at Bursa İ » A., E = and distributed to t h e p r o d u c e r s i n T h r bc&s b e f o r e f e e d i n g seas o n, Three farmers in each village were chosen and ? Polyhyb- brid silk - worm seed K.B.(ÇkJ)» k;»B”(J;. The incuba tion rate of Bursa group (% 94,30) was more than Thrace ave rage (% 88 »55). 2. Feeding period of silk-worms among the villages were nearly same, but the difference was found important as stat i s ticaly (P < 0S05>. But the average of Thrace which was 30 »88days was different a good many from the period of Bursa group that were 57» fa' S days,, a : On the output of wet-cocoon among the villages there were considerable difference as statisticaly (P < 0-01). The average of these villages are in the vicinity of 3S kg. The average of Bursa group was S9 kg» 4. The wealth of the wet-cocoon in Thrace was S3 »61 Ms whereas it was SI? 16 % at the Bursa group. The difference a- mong the villages was important as stat ist icaly 0»05). 5. The differences on the rezs. among the villages werent important as statistical y (P > 0s05) » Whirl e the average of Thrace was 40,60 K5 in the rssa of Bursa it was 43? 54 %“ 6» Between Bursa and Thrace groups» a considerable d iff e rent wasn't seen in amount / 1 It. 7» The average lenght which was 1196 m in Thrace is more than Bursa group's which was average 1085 m. The difference among the villages wasn't important as statisticaly (P>0?05). 8. The average of denye at the rural administrations in Thrace was 3?3s but at the Bursa group it was 2S77”The denye among the villages wasn't important as statisticaly {P>0S05>“ 9» The rate of row-silk in Thrace average was 20 »60 %,whereas at the Bursa group the average was 10*69 *A. That rate wasn't important among the villages too as statistical)/ (P> 0 3 05 ) » 10. One kg row-silk had been obtained from 5 »0^0 kg wet cocoon in Thrace condisions? at the Bursa group that rate had been 1 kg row-silk 5 »991 kg wet-cocoon. The difference among the villages wasn't important as stat ist icaly CP > 0S05)« 11, To obtain one kg row-silk S »086 kg dry-cocoon was f'o und enough in Thrace whereas at the Bursa group S>608 kg dry cocoon is necessary for one kg row-silk. The difference among the? villages wasn't important as stat ist icaly (P > 0?05)”