Rasyonlara katılan üre'nin koyunlarda rumen içi fizyolojik olaylara etkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the effects of dietary urea on the rumen physiology on sheep
- Tez No: 27931
- Danışmanlar: PROF.DR. BESİM GÜROCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
i ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RASYONLARA KSTILAN ÜRENİN KOYUNLfiRDA RISÎENİÇİ FİZYOLOJİK OLAYLARA ETKİSİ ÜZERİM» BİR ARAŞTIRMA Gİtİ HESHMET ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİK DALI Danışman: Prof.Dr.A.Besim GüROCAK 1993, Sayfa: 43 Jüri: Prof.Dr.A.Besim GüROCAK : Prof.Dr. Yılmaz YÜCELEN : Prof.Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Bu araştırmada, rasyonlara farklı düzeylerde katılan ürenin, rumen sıvısında toplam uçucu yağ asitleri miktarına, amonyak düzeylerine ve pH üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Deneme hayvanı olarak rumen kanülü takılmış üç adet Akkaraman koç kullanılmıştır. Araştırma 3x3 latin kare deneme düzenine göre yürütülmüş ve pel et olarak hazırlanan rasyonlara hayvanların ihtiyaçları dikkate alınarak kontrol grubu rasyonu dışında deneme grubu rasyonlarına % 1, % 1.5 oranında üre katılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, rumen sıvısı pH değerleri bakımından yalnız yemlemeden sonraki 3. saatte, I. rasyon grubu ile II.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE EEEECTS OF DIETARY UREA ON THE RUMEN PHYSIOLOGY ON SHEEP Gİtİ HESHMET Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. A. Besim GÜROCAK 1993, Page: 43 Jury: Prof.Dr.A.Besim GÜROCAK : Prof.Dr. Yılmaz YÜCELEN : Prof.Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN In this investigation, the effects of urea mixed with rations at different levels on total amounts of volatile fatty acids in (rumen) liquid, level of ammonia and pH were investigated. Three Akkaraman sheep attached rumen cannula were used for dial purposes. The investigation was conducted according to the experimental method of 3x3 latin square. Urea at levels of l and 1.5% were added to rations of dial groups excluding control group rations by considering the needs of the animals for rations prepared as pellet. According to the results of the investigation, on account of pH volules of the (rumen) liquid only in the 3rd hour after feeding, statically significant difference was determined between 1st and 2nd rations groups. There were no significant differences in the amount of ammonia in rumen liquid between the groups before feeding.