Bir sentetik Pyrethroid ( Deltamethrin )'in toprağa ilave edilen ürenin nitrifikasyonuna ve toplam canlı mikroorganizma sayısına etkisi
- Tez No: 27933
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HAYRİ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu araştırmada son yıllarda tarımsal savaş alanında gittikçe fazla miktarda kullanılan bir sentetik pyrethroid (II. tipten deltamethrin) fomülasyonunun topraktaki nitrifikasyon süreci ile toplam canlı mikroorganizma sayısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Laboratuvar koşullarında yürütülen bu biyolojik denemenin toprak örnekleri Tekirdağ Ziraat Fakültesi Uygulama ve Deneme Arazisinden alınmıştır. Nitrifikasyon anamaddesi olarak da üre kullanılmıştır. Tam şansa bağlı deneme düzenine göre yürütülen bu denemede kullanılan saksılara 0.5 kg. hava kurusu toprak koyulduktan sonra bunun üzerine üç farklı dozda deltamethrin (0-0.005-0.01 ppm) ve üç farklı dozda üre (0-80-160 ppm N) ilave edilmiştir. Deneme üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Saksılardan 3, 6, 12 ve 24. günlerde alınan toprak örneklerinde NH4 ve NOa miktarları ile toplam canlı mikroorganizma sayısı belirlenmiştir. NH4 ve NO9 miktarları topraktaki nitrifikasyon işlevinin birer bileşeni olarak irdelenmiştir. Deneme sonunda sağlanan verilere göre deltamethrin uygulaması toplam canlı mikroorganizma sayısını artırmıştır ve bu artış istatistiki olarak % 1 düzeyinde önemli bulunmuştur. Ancak 0.005 ppm deltamethrin uygulaması toplam canlı mikroorganizma sayısını diğer uygulama dozlarından daha fazla artırmıştır. Deltamethrin uygulaması ürenin NH4 ve NOs'a dönüşümü üzerine yaptığı etki istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, effect of a syntetic pyrethroid formulation (deltamethrin from second type), which is used commonly in the last years in the field of agricultural combat, on total living microorganism count and nitrification capacity in soil has been investigated This biological experiement was performed under laboratory conditions and the soil samples were taken from Tekirdağ Agricultural Faculty Research and Experiement Field Urea also were used as nitrification main material. Randomized parcel design was used in this research as statistical method and the experiement were conducted as triplicate. First of all 0.5 kg air dried soil was put into the each pots and secondly at the different dossages deltamethrin (0-0.005-0.01 ppm) and at three different urea dossages (0-40-80 ppm) were added In the soil samples taken from pots on 3 rd, 6 th, 12 th, 24 th days, NH4 and NOg amounts and a total living microorganism count were determined The amount ammonium and nitrate were investigated as a component of nitrification period in sou. According to the research result both dosage (0.005-0.01 ppm) of deltamethrin has increased total living microorganism count This increase was found statistically significant for both dosages. The effect of deltamethrin application on the transformation of urea to the NH4 and NOs was found statistically significant