Sağlık hizmetlerinin özel sektör tarafından yürütülmesi
The execution of healthcare services by private sector
  1. Tez No: 279334
  2. Yazar: BORA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sağlık hizmetlerinin temel hedefi, sağlıklı bir toplum oluşturmaktır. Bunun için de, sağlık hizmetleri, toplumun bütün bireylerini kapsamalı, kolay ulaşılabilir, adil, eşit ve aynı zamanda bireylerin yaşam kalitesini arttırıcı nitelikte olmalıdır.Bu çalışmanın amacı genel olarak sağlık hizmetlerinin mevcut durumunu değerlendirerek, bu hizmetlerin yürütülüş yöntemi olan ruhsat usulünü; yine özel sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde önem arz eden sağlık hizmeti satın alma sözleşmelerini ve idarenin özel sağlık hizmetlerinden sorumluluğunu açıklamaktır.Öncellikli olarak birinci bölümde sağlık ve sağlık hizmetleri kavramlarından bahsedilmiş ve bu hizmetler kamu hizmeti kavramı ve ilkeleri açısından incelenmiştir. İkinci bölümde kamu hizmeti olarak sağlık hizmetlerinin yürütülüş usulü incelenmiş, kolluk ruhsatlarından farklı yönleri ve idarenin özel sağlık hizmetlerinden sorumluluğu açıklanmıştır. Ayrıca uygulanmasına yakın dönemde başlanılan, sağlık hizmeti satın alma sözleşmeleri ve hukuksal nitelikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic aim of health care services is to form a healthy society. For this reason, health care services must embrace every individual, be easily reached, fair and rehabilitating.The aim of this study is to explain the execution method of healthcare services, which is called licence procedure and healthcare service purchase agreements, which are important to be noticed in the execution methods of healthcare services, and the liability of administration from the healthcare services by examining the present character of healthcare services.Firstly in the first chapter, health and healthcare services as concepts were mentioned and these services were analysed in terms of general public services and principles. In the second chapter, the execution method of healthcare services as a public service was discussed, the differences between the licences of public services and armanent badges and the liability of administration arising out of private healthcare services were tried to enlighten. Furthermore, healthcare service purchase agreements, which were started to be exercised in the near future and their legal characters were emphasized.