Kırgızistan'da telekomünikasyon politikaları: 3N'nin yaygınlaşma süreci
The communication policies in Kyrgyzstan: 3N diffusion process
  1. Tez No: 279333
  2. Yazar: MIRA MALDYBAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TÖRENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kapitalist üretim tarzının yeniden yapılandırılma sırasında sermaye birikimi için yeni bir alan olarak görülen telekomünikasyon sektörü uluslararası ekonomide önemli bir yere konumlandırılmıştır. Söz konusu dönemde telekomünikasyon ağları, küresel ekonomide bir dağıtım ve iletişim platformu oluşturmuştur. Bu bağlamda telekomünikasyonda gelişmiş ülkeler tarafından yürütülen yaygınlaştırma politikaları serbestleştirme ve özelleştirme süreçleriyle beraber ele alınarak gelişmekte olan ülkeler açısından da değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Kırgızistan'da 3N'nin yaygınlaşma süreci çözümlenirken bir yandan kamusal ihtiyaçların giderilmesi konusu, öbür yandan küresel pazara eklemlenme süreci birlikte ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changing capitalist economic structure of today imposes the new telecommunications sector to take up a central role to maximize profit in international economy. At the same time the telecommunication networks are considered to be essential platform to provide for content distribution and communication in global economy. In this context the telecommunication extensification policies handled by developed countries, the key privatization and liberalization players, must be incorporated in view of the needs of developing countries. This study aims to analyze the issue of general communication needs and the mechanisms of global articulation through disseminating the 3G technologies.