Vergi Hukukunda ivazsız intikallerin vergilendirilmesi
Taxation of gratuitous legal transitions in Taxation Law
- Tez No: 279347
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Servetin hukuki anlamda yer değiştirmesi ve bunun da bir karşılık olmaksızın gerçekleşmesi ivazsız intikalleri oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde hukuki ve mali açıdan ivazsız intikal kavramının kapsamı ve sınırları açıklanmıştır. İvazsız intikaller veraset yoluyla ve veraset dışında herhangi bir yol ile, yani sağlararası özel hukuk işlemleri ile gerçekleşebilmektedir. Bu sağlararası özel hukuk işlemlerinin içinde gerçekleşmesi muhtemel bir durum olan ölüm olayı öngörülerek yapılan ölüme bağlı tasarruflar olduğu gibi; bağış gibi sağlararası tasarruflar da bulunmaktadır.Hukuki perspektiften bakıldığında ivazsız intikal öncelikle veraset ve intikal vergisini doğurmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ivazsız intikalin sınırlarının belirlenmesi verginin konusunun belirlenmesi açısından önemlidir. Özel hukuk perspektifinden bakıldığında ivazsız intikal sonucunu doğuran işlemlerin tamamının özel hukuk alanında gerçekleşmesi, bu işlemlerin aynı zamanda mali hukuk perspektifinden de incelenmesini gerektirmektedir. Bu noktada vergi hukukunda bir yorum yöntemi olan ekonomik yaklaşım ile ivazsız intikallerin kapsamı incelenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde ivazsız intikal kavramı Türk Vergi Mevzuatı bakımından irdelenmiş, öncelikle veraset ve intikal vergisinin unsurları, verginin konusu olarak ivazsız intikaller ile ivazsız intikal sonucunu doğuran ya da ivazsız intikallerin gizlenmesine yönelik hukuki işlemler ayrıntılı olarak incelenmiş, ivazsız intikal içeren işlemlerin geçmişe etkili iptali halinde ortaya çıkan sorunlara dikkat çekilmiş, çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Ayrıca veraset ve intikal vergisinin kaldırılarak ivazsız intikallerin Gelir Vergisi Kanunu kapsamına alınmasına ilişkin yasa tasarısı incelenmiştir.Son olarak ise, ivazsız intikalin bir özel hukuk işleminin konusu olması ve bu işlemin yazılı ya da resmi şekilde yapılması sebebiyle ortaya çıkan hukuki muamele vergisi olan damga vergisine ve harçlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Movement of fortune gratuitously in legal perspective comprises gratuitous legal transitions. In the first part of this study, the scope and limitations of gratuitous legal transition are explained in legal and financial perspective. Gratuitous legal transitions can be in descendible way or any other form such as inter vivos private legal transactions. While there are savings dependent on death that are performed foreseeing an incident of death, which is very probable to occur within inter vivos private legal transactions, there are also inter vivo savings such as donation.When examined from the legal perspective, gratuitous transition causes inheritance and transition tax. From this perspective, determination of the limits of gratuitous transition is very important for determining the subject of the tax. When examined from the private legal perspective, occurrence of all of the transactions that cause gratuitous transition in the private law domain requires examining these transactions from financial law perspective too. At this point, the economic approach, which is a method of interpretation in taxation law, and the scope of gratuitous transitions are examined.In the second part of this study, gratuitous transition scope is discussed in respect of Turkish Taxation Legislation and firstly the elements of inheritance and transition tax, gratuitous transitions as the subject of tax as well as the legal transactions that cause gratuitous transitions or that hide gratuitous transitions are examined in detail and attention is brought to the problems that occur when transactions including a gratuitous transition are retrospectively cancelled and finally solution offers are presented. Furthermore, the draft law for bringing gratuitous transitions under the scope of Income Tax Law by annulling inheritance and transition tax is examined.