Kurumsal imaj ve itibar yönetiminde güncel bir iletişim stratejisi olarak kurumsal sosyal sorumluluk projeleri
Corporate social responsibility projects as a topic communication strategy in management of corporate image and reputation
  1. Tez No: 279348
  2. Yazar: BANU ÇİÇEK GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tüm gelişmiş ekonomilerde şirketler ?itibar?ın önemini kavramış durumdadır. Kendilerini rekabette öne çıkarabilecek bu yeni aracı en iyi biçimde kullanabilmek, itibarlarını sağlamlaştırabilmek ve bunu satışa, pazar payına, hisse performansına dönüştürebilmek için çeşitli iletişim stratejileri izlemektedirler.Türkiye'de de belli başlı şirketlerin ?kurumsal imaj? ve ?kurumsal itibar? gibi konulara artık daha profesyonelce yaklaştığı; kurumsal imaj ve itibarı yönetebilmenin ilk adımı onu ölçmekten geçer düşüncesiyle düzenli olarak araştırmalar yaptırarak, kurumsal imajlarını saptamaya ve itibar düzeylerini ölçmeye çalıştığı gözlenmektedir. Son dönemde kurumsal itibar ve imaj yönetiminde kullanılan iletişim stratejileri ve eylem planları arasında kurumsal sosyal sorumluluk projeleri de ön plana çıkmaktadır.Bu tez çalışması tartışma, yerel platformda gözlemlendiği üzere kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin bir iletişim stratejisi olarak mı konumlandırılması gerektiği yoksa küresel alanda olduğu gibi sosyal sorumluluk stratejilerinin bir çıktısı olarak mı konumlandırılması gerektiği sorusuna yanıt aramaktadır.Ana hipotez; KSS projelerinin iletişim stratejisi olarak konumlandırılmasının hedef kitle üzerindeki algıda yanılgı oluşturduğu şeklindedir. KSS projeleri kurumun mevcut itibar ve imajını anlatmak için konumlandırılmıştır. KSS projeleri mevcut imaj ve itibara katkı sağlayarak ürün/hizmet satışı ile hisse senedi performansını artırmakta olup, pazarlama çabasının bir parçasıdır. KSS projeleri bir iletişim stratejisi olarak konumlandırıldığında hedef kitle üzerinde tutum değişikliği yaratması düşük bir olasılıktır.Hipotezi desteklemek üzere yapılan anket uygulaması hem iş dünyasının bir parçası hem de tüketiciler olmaları bakımından farklı kurumlardan tesadüfi olarak seçilen ve kurumsal iletişim görevinde çalışan kişiler üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In all the developed economies, the companies have recognized the importance of ?reputation?. The companies are using various communication strategies in order to use this new instrument which can let them become prominent in a competition, and to consolidate their reputation as well as transform this opportunity into sales, market share, share performance.In Turkey, it is also seen that some leading companies approach the issues of ?corporate image? and ?corporate reputation? more professionally. Therefore, they try to identify their own corporate image and evaluate the level of reputation by having regular researches made with the idea that the first step of managing corporate image and reputation is to have an evaluation on these issues. Recently, the corporate social responsibility projects have become important among the communication strategies and action plans which are used in the management of corporate reputation and image.In this thesis it has been trying to find an answer for the question whether corporate social responsibility projects is necessary to be positioned as a communication strategy as observed in the local platform or they should be considered an outcome of the corporate social responsibility projects just as in the global arena.The main hypothesis is that positioning Corporate Social Responsibility (CSR) projects as a communication strategy constitutes a error in the perception on the target audience. CSR projects are positioned in order to represent the present reputation and image of a corporate. They contribute to the present image and reputation and increase the product/service sales as well as share performance since they are a part of marketing efforts. On the other hand, it is just a low possibility for CSR to create an attitude change on the target audience when they are positioned as a communication strategy.The survey which was conducted to support the hypothesis was carried out on the people working in the duty of corporate communication who were chosen randomly from different institutions since they are both a part of business word and also consumers.