Arkeolojik kazılarda alan yönetimi ve Magnesia Antik Kenti
Field management in archeological excavations and Magnesia Site
- Tez No: 279346
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Stratejik Planlama ve Alan Yönetimi kavramları dünyada birçok alanda uygulanmakta olan yaklaşımlardır. Türkiye'de arkeolojik kazı alanları için de bu yönetsel yaklaşımın uygulanabilirliğinin ortaya konması gerekmektedir. Günümüzde tarihi alanların bütüncül ve katılımcı bir yaklaşımla korunmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesi süreci benimsenmelidir.Tarihi koruma alanları için yönetim planlaması daha çok tarihi miras kavramı ile gündeme gelmiştir. UNESCO Dünya Mirası Merkezi'nin (WHC), Dünya Mirası listesindeki alanlar için yönetim planı hazırlanması talebi üzerine bu alandaki çalışmalar yoğunluk kazanmıştır. WHC her alanın yönetim planı ve evrensel değerinin nasıl korunacağını belgeleyen bir yönetim sistemi olması gerektiğini vurgulamaktadır.Bilimsel arkeolojik kazı ve araştırma faaliyetlerinin sürdürüldüğü antik kent ve ören yerlerinde çalışmaların planlı ve sistemli yürütülebilmesi için alan yönetim planlaması yol gösterici olabileceğinden, 1985 yılından beri sistematik kazıların sürdürüldüğü Magnesia Antik Kenti için de yönetim planlaması bir rehber olarak değerlendirilebilir. Çalışmanın genelinde de belirtildiği gibi alan yönetim planlaması farklı disiplinlerden birçok uzmanlık gerektireceğinden geniş kapsamlı bir ekip çalışmasına dayalı olmalıdır. Bu nedenle söz konusu tez çalışması konuya bir giriş ve genel planlama olarak değerlendirilmelidir.Alan yönetim planlarında önemli olan uygulanabilir olması ve güncellenmesidir. Bu tanımlama araştırmaya dayalı bir süreçtir. Bu tanımların ardından yönetim değerlendirmesi yapılırken fiziki durum, tehditler, kısıtlamalar, olanaklar gibi etkenler değerlendirmeye dâhil olacaktır. Bunun ardından bölgeye ya da kente uygun yönetim stratejileri belirlenmeli, bunların gerçekçi ve alana uygun bir yaklaşım içinde değerlendirilmesi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Strategic planning and field management has been implemented in many different areas in the World. For archaeological excavation sites in Turkey, applicability of this managerial approach is also necessary. At the present day, developing strategically processes for protecting historical fields entirely and in a participating approach should be accepted.For historical protection zone management planning came up mostly with historical heritage concept. As, UNESCO World Heritage Centre (WHC) requested preparation of management planning for fields in World Heritage List, studies about this field became intense. WHC highlights that, every field needs a management plan and a management system that shows how to protect its universal value.Field management planning could be leading role in ancent site and ruins, where scientific archeological excavation and research actions made, for organizing operations planned and in a systematic manner. So for Magnesia Ancent Site, where systematic excavations have been made since 1985, management planning could be accepted as a guide. As stated in many parts of this thesis, field management planning requires specialalization from many different areas, it should be based on a team work. Fort his reason, this thesis should be evaluated as an entrance to this subject and as a general planning.The important thing in field management planning is its applicability and it updating. This definition is a search based process. After these definitions, during management evaluation, factors like; physical conditions, threats, restrictions and resources should be included to the process. Then, suitable management strategies should be determined for the region or the site and these strategies should be evaluated in a realistic and suitable manner.