L'euroscepticisme dans les médias et l'opinion publique Turcs au travers de l'attitude de l'Union Européenne vis-à-vis de la liberté religieuse
Avrupa Birliği?nin dini özgürlüklere bakışı ışığında Türk medya ve kamuoyunda Avrupa kuşkuculuğu
- Tez No: 279361
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Batılılaşma kavramı Türkiye'de modernleşme ve Avrupalılaşma olarak algılanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik süreci, bir buçuk asırdır batılılaşma vasıtasıyla modernleşebilmesi yolundaki son adımı olarak görülebilir. Bu Avrupalılaşma isteğine karşın, Türk kamuoyunun Avrupa kuşkuculuğunun 2004 ve 2009 yılları arasında önemli oranda arttığı gözlemlenmektedir. Bu bakımdan, AB'nin dini azınlıkların haklarının genişletilmesine yönelik istekleri ve Türk medyasının AB'nin tutumuna karşı eleştirileri Türk kamuoyundaki Avrupa kuşkuculuğunu artıran temel faktörlerden birini oluşturmaktadır. Türkiye'de gerçekleştirilen kamuoyu yoklamalarına göre, gazeteler kamuoyunu AB konusunda bilgilendiren temel araçlardan biridir. Farklı ideolojileri temsil eden gazeteler bile Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması, Fener Rum Patriği'nin ekümenik olarak kabul edilmesi, Vakıflar Kanunu'nun değiştirilmesi, Alevilerin dini azınlık olarak kabul edilmesi ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu ders olmaktan çıkarılması konularında ortak eleştirel söylemlere sahiptir. Gazetelerin bu ortak tutumu, suskunluk sarmalı, çoğunluk etkisi ve onay etkisi yaratarak Türk kamuoyundaki Avrupa kuşkuculuğunu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the notion of occidentalization is considered as modernization and Europeanization. In this context, Turkey?s European Union (EU) membership process can be seen as the last step of Turkey?s modernization. Despite the desire for the EU membership, euroskepticism has been increased in a substantial proportion between the years 2004 and 2009 among Turkish public opinion. In this respect, the issue of expanding rights and freedoms of religious minorities which EU?s has requested from Turkey and the Turkish media?s approach and presentation of these issues are two of the essential factors increasing euroskepticism among Turkish public opinion. According to public opinion polls, newspaper is one of the fundamental agents informing Turkish public opinion about EU. It can also be seen that newspapers which institute varying ideologies, generally share common arguments with respect to reopening of Halki Seminary, acknowledgement of Ecumenical Patriarchate of Constantinople, amendment of the Endowments Law, accepting Alevis as a religious minority and abolishing compulsory religion lessons. These are opinions which increase euroskepticism in Turkey by forming a spiral of silence, approval and majority effect among Turkish public opinion.