L'analyse d'hyperlien: L'utilisation des hyperliens dans les réseaux d'internet des organisations non-gouvernementales turques
Link analizi: Türk sivil toplum kuruluşları internet ağlarında linklerin kullanımı
- Tez No: 279362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI AYTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnternetin, sosyal, siyasi ve ekonomik hayatın yanı sıra, günlük ve profesyonel yaşamın her alanına girmesiyle, iletişimin, ilişkilerin ve etkileşimin doğası değişmiştir. İnternet ağlarının yerini aldığı geleneksel iletişim ağları zamanla kaybolmaktadır. Böylece geleneksel ağlardaki ?düğüm? ve ?bağ? kavramları da değişmektedir. Web siteleri, modern ağ yapılarındaki aktörlerin yerini alırken, siteleri birbirine bağlayan linkler de bu aktörler arasındaki ilişkiyi temsil etmektedir. Öte yandan, link analiz ve web ölçüm yöntemleri türemiştir. Bu nicel yöntemler sosyal bilimlerin, internet iletişim ağ yapısını yorumlayabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu anlamda, linklerin stratejik kullanımı söz konusudur. Bu araştırma Türkiye'deki insan hakları sivil toplum kuruluşları web siteleri internet ağlarında bulunan linkler üzerinden ilişkilerini analiz etmektedir. Birinci aşamada, SocSciBot ve LexiURL programları kullanılarak sayısal veriler elde edilip, ikinci aşamada bu veriler kategoriler halinde gruplandırılıp, son olarak link kullanımını betimlemek üzere yorumlanmıştır. Sonuçlar doğrultusunda, linklerin bilgilendirme, örgütlenme, işbirliği ve kimlik temsili olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the integration of the Internet in all spheres of social, political and economic life, as well as the daily and professional life, the nature of communication, relationships and the nature of the interactions changes. Traditional social networks disappear with time and they are replaced by internet networks. Thus the nodes and links of traditional networks are also changing. While websites are the new actors of modern networks, hyperlinks, which are linking tools between two websites, represent the relationship between actors. Furthermore, methods of hyperlink analysis, new measurement methods have been developed for the web and theses quantitative methods enable social science to comment on the structure of communication networks on the Internet. The strategic use of hyperlinks is in question. This research analyzes the relationship through hyperlinks in the internet networks of non-governmental organizations defending human rights in Turkey. In the first phase the two softwares SocSciBot LexiURL are used to obtain quantitative data. In the second phase the data is categorized and grouped into tables and finally they are interpreted to describe the use of hyperlinks. The results show that hyperlinks are used for informational, collaborative, representative reasons.