Türk milliyetçiliğinin üç ideoloğu: İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp
Three ideologist of Turkish nationalism: İsmail Gaspirali, Yusuf Akçura and Ziya Gökalp
- Tez No: 279397
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp'in Türk milliyetçiliğine dair görüşleri ele alınmıştır. Türk milliyetçiliği ideolojisinin inşasına katkı sağladığı düşünülen bu düşünürlerin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesine etkileri tartışılmıştır.Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yirminci yüzyılda ortaya çıkan milliyetçilik kuramlarına değinilmiş ve kuramsal bir analiz yapılmış, ayrıca Türk milliyetçiliğinin kuramsal ve tarihsel çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Türk milliyetçiliği ideolojisini doğuran nedenler; siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir.İkinci bölümde, Türk milliyetçiliği ideolojisinin kültürel ve siyasi alanda ortaya çıkışı ele alınmıştır. Bu bölümde Türk milliyetçiliği ideolojisi amacıyla kurulan kurumlar değerlendirilerek Türk milliyetçiliği ideolojisini siyasi iktidara taşıyan siyasi parti değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde, Türk milliyetçiliği ideolojisinin inşasına katkı sağladığı düşünülen üç ideolog: İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp'in Türkçülüğe dair görüşlerine yer verilmiştir.Dördüncü ve son bölümde ise Türk milliyetçiliği ideolojisinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesindeki yeri tartışılarak, bu üç düşünürün görüşlerinin Cumhuriyet döneminde ne derecede etkili olduğu incelenmiştir. Türk milliyetçiliğinin, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki etkisini daha belirgin hale getirmek amacıyla bu bölümde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi olan ve kendisini Türk milliyetçisi olarak tanımlayan Mustafa Kemal Atatürk'ün de milliyetçiliğe dair görüşlerine yer verilmiştir. Sonrasında ise Cumhuriyet döneminde, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yapılan inkılâpların oluşmasında Türk milliyetçiliği ideolojisinin yeri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is on the ideas of İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura, and Ziya Gökalp about Turkish nationalism. These thinkers are considered to have contributed to the structure of Turkish nationalism as an ideology. In this study, influence of İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura, and Ziya Gökalp?s ideas on the foundational philosophy of the Turkish Republic are discussed.This thesis is composed of four sections. In chapter one, theories of nationalism that were developed in the 20th century are analyzed. The theoretical and historical framework of the ideology of Turkish nationalism is discussed. The political, economic, and socio-cultural causes that gave rise to Turkish nationalism are analyzed under three respective titles.In chapter two, emergence of the ideology Turkish nationalism in the cultural and political realms is analyzed. In this section, the institutions which were founded for the aim of Turkish nationalism are evaluated, and the political party that moved Turkish nationalism to political power is evaluated.In chapter three, the ideas of İsmail Gaspıralı, Yusuf Akçura, and Ziya Gökalp, who are considered to have contributed to the development of Turkish nationalism as an ideology, are mentioned.In chapter four, influence of these three thinkers? ideas in the period after the foundation of the Turkish Republic are analyzed and the place of Turkish nationalism as an ideology in the foundational philosophy of the Turkish Republic is discussed. In order to emphasize the role of Turkish nationalism in the Turkish Republic?s foundation, also the ideas of Mustafa Kemal Atatürk, who is the founder of the Turkish Republic and defined himself as a Turkish nationalist, are discussed. Finally, the effect of the ideology of Turkish nationalism on the political, economic, social and cultural reforms in the period of Republic is discussed.