Stratejik yönetim yaklaşımının Tarım ve Köyişleri Bakanlığında uygulaması
The application of strategic management model at The Ministry Of Agriculture And Rural Affairs
- Tez No: 279396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında (TKB) stratejik yönetim uygulamasının başarıya ulaşması bakımından, Bakanlığın taşra teşkilatı yöneticileri ve diğer personelinin stratejik yönetim faaliyetlerine ilişkin algı düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaçla, cinsiyet, yaş grubu, çalışma süresi, mezun olunan okul ve anabilim dalı gibi demografik soruların yanı sıra, kurumun sunduğu hizmetlerin ölçülebilirliği, hizmet içi eğitim, kuruluş kanunu, stratejik planlamanın kurumun yönetim kalitesine etkisi, çalışanlarının stratejik hedeflere yönlendirilmesi ve hedef büyültme eğilimleri, yönetiminin çevre uyumu ve stratejik yönetim ölçeğinde kurumsal değerlendirmeler değişkenleri irdelenmiştir.Araştırmanın evreni, TKB taşra teşkilatında çalışan 25.776 kişiden oluşmaktadır. Örneklemi ise, Bakanlığının 20 İl Müdürlüğündeki il müdürü, il müdür yardımcıları ve şube müdürlerinden oluşan 169 kişilik yönetici personel ile çeşitli şube müdürlüklerinden tesadüfi yöntemle seçilmiş 232 kişilik çalışan personelin oluşturduğu toplam 401 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın alt problemlerine cevap bulabilmek maksadıyla gereken veriler, TKB taşra teşkilatı personellerinden anket uygulaması yapılmak suretiyle toplanmıştır. Verilerin toplanacağı İllerin belirlenmesinde yansız atama (random) yöntemine gidilmiştir. Anket ilk olarak öncü bir gruba uygulanarak, ölçme aracının geçerlilik ve güvenilirlik testi yapılmış, alınan sonuca göre ölçme aracında gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans (f), yüzde (%) değerleri kullanılıp, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve ki-kare testi uygulanmıştır.Kamu yönetiminde stratejik yönetime geçiş, tüm kamuda olduğu üzere, TKB'de de genel kabul görmüş bir amaçtır. Bu konuda yasal alt yapıya yönelik 5018 sayılı yasanın çıkarılması sonrasında, stratejik planlama stratejik yönetimin uygulanmasına yönelik bir araç olarak değerlendirilip, uygulamada daha çok stratejik planlama anlayışı ön plana çıkmıştır. TKB'de tüm işlevlerinin ve unsurlarının bütüncül bir yaklaşımla benimsendiği stratejik yönetimin temel öğelerinden ziyade, bu konuda kamu yönetiminin genel yaklaşımından ötürü, daha çok stratejik yönetimin uygulama aracı olarak kullanılan stratejik planlama uygulamasının yapıldığı görülmektedir. Planda belirlenen amaç ve hedeflere ilişkin olarak öncelikle performans programının oluşturulması, performans esaslı bütçenin hazırlanması ve son olarak izleme ve değerlendirme çalışmalarına başlanmasıyla, stratejik yönetim sürecinin gerekliliklerinin tamamlanmış olacağı düşünülmektedirTKB'de daha önce benzer yönde yapılmış bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Dolayısıyla, bu araştırmanın benzer araştırmalara kaynak teşkil etme özelliği taşıyacağı, Bakanlığın stratejik amaçlarına hizmet edecek bir stratejik yönetim algı düzeyi oluşumuna önemli katkı sağlanacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the perception levels of managers and other personnel at the Ministry?s rural organization regarding strategic management activities in the context of successful application of the strategic management model at the Ministry of Agriculture and Rural Affairs (MARA).To do this, the studied variables are measurability of services offered by the organization, in-service training, organizational law, effects of strategic planning on organizational management quality, steering the staff to strategic targets and target raising trends, organizational evaluations in the scale of management?s environmental harmony and strategic management in addition to the demographical issues including gender, age range, years of employment, school and department of graduation.The study universe consists of 25.776 persons employed at the provincial organization of MARA. And the sample consists of a total of 401 randomly chosen persons, 232 of which are personnel working at various divisions and 169 of which are executive personnel including provincial directors, deputy provincial directors and heads of divisions at the Ministry?s 20 Provincial Directorates. Data required in order to be able to find solutions to the sub-problems of the study are gathered from the personnel of MARA?s provincial organization through a questionnaire. Random method was adopted in determining the provinces from where the data would be collected. The questionnaire was first applied on a pilot group, the measurement tool was tested for validity and reliability, and necessary improvements were made in the measurement tool depending on the result achieved. Frequency (f), percentage (%) values were used, and t-test, one-way analysis of variance (Anova) and chi-square test were employed to analyze the data.Transition to strategic management in the public sector is a widely accepted objective at MARA, as is the case in the entire public sector. Following the enactment of law no 5018 aimed at the legislation infrastructure to this end, strategic planning was considered as a means of application of strategic management, and the strategic planning approach has been more at the focus during the application phase. At MARA, rather than the basic elements of strategic management where all of its functions and elements are adopted in a holistic approach, it is seen that the strategic planning practice, which is used more as a tool for the implementation of strategic management, is used due to the general approach of the public administration in this regard. We consider that the requisites of the strategic management process will be finalized by first creating a performance program, preparing a performance-based budget and finally starting monitoring and assessment studies relating to the objectives and targets established in the plan.No similar historical studies were available at MARA. So, it can be considered that this study will be referred to as a source in similar future studies, significantly contributing to the formation of a strategic management perception level that will serve the Ministry?s strategic purposes.