Tekirdağ ili karma yem sektörünün durumu ve sorunlarının araştırılması
- Tez No: 27940
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
-v- ÖZET Ülkemizde karma yem sanayine son yıllarda önem verilmiş, kısa bir sürede hızlı bir gelişme sağlanmıştır. Karma yem üretimimiz hayvan sayımıza ve hayvansal kaynaklı ürün üretimimize göre yetersiz durumdadır. Yaptığımız bu çalışmayla ülke karma yem sanayinin sorunlarını ortaya çıkartarak, yem sanayine katkıda bulunabilmek için Tekirdağ İlindeki yem fabrikaları incelenmiştir. Bu inceleme değerlendirme sonucunda bölgedeki 6 yem fabrikası ortalama yılda % 59,25 kapasite kullanım oranıyla 157.000 ton yem üretmektedir. Ülke toplam yem üretiminin %4'ü Tekirdağ îli'nde üretilmektedir. Tekirdağ ilinde fabrikaların sayıca fazla olması ve talebin yetersizliği üretim kapasitesini düşürmektedir. Ülke genelinde yem üretiminin son yıllarda düşmesi, Tekirdağ ilinde yem üretiminin artması Tekirdağ ve bölgede hayvancılığın gelişmesinin bir göstergesidir. Ülkemiz genelinde kanatlı hayvan yemi, toplam üretimin %35,6! sini oluşturması, bu oranın Tekirdağ ili'nde %9.95 olması bölgede tavukçuluğun, küçükbaş-büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine göre gelişmediğinin bir göstergesidir. Ülkemizde ve Trakya Bölgesinde yem üretiminin arttırılarak hayvansal üretimin iyileştirilmesi, yem sanayinin sorunlarının halledilmesiyle mümkün olacaktır. Bu konuda çok ciddi önlemlerin alınması gereklidir. Kaliteli ve ucuz yem üretmek için, yem sanayinin hammadde üre--Yi timi ve temini, hammaddeler in kalitesi, talep yetersizliği gibi sorunların yanında organizasyon eksikliği ile finansman sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Ülke yem sanayinin üretimini arttırmak, mevcut sorunlarını ortadan kaldırarak, uygun şart ve fiatlar altında kaliteli karma yem üretme konusunda gerekli tedbirleri alması ve devletinde bu konularda her türlü kolaylığı göstermesi, bu sanayinin dolayısıyle hayvancılığın gelişmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
-VII- SUMMARY In our country, the feed industry has been given importance in the last years and a rapid development has been in a short time. Our feed production is insufficient according to the number of animal and production of the animal products. With this study, the feed factories in Tekirdağ has been examined for helping the feed industry with bringing the problems of the feed industry to light. As a result of this study the six feed factories in the region produce average 157.000 ton feed with %59.25 (percent) usage rate of capacity a year. %4 (percent) of feed production of the country is produced in Tekirdağ. Insufficiency of demand and abundance of the factories drop the production capacity. While the feed production is droping in the last years, increasing of the feed production in Tekirdağ shows that cattle-dealing is developing in Tekirdağ and in the region. In our country, winged animal feed is %35.6 of the total production but in Tekirdağ it's %9.95 and this shows that dealing in poultry hasn't developed like cattle and sheep husbandry animal breedness. In our country and in the trace region improveness of animal production and increasness of grain production will be possible by solving the problems of the feed industry. Many serious precautions must be taken about it.-VI II- For producing quality and cheap feed not only the problems of the feed industry's rawmaterial production and confidance, quality of rawmaterial, insufficiency of demands, but also the problems of deficiency of organization, financing and feed quality control must be solved. To increase the production of the feed industry of the country will provide the developed of this industry and cattle-dealing by removing the problems and getting the necessary precautions about production of quality feed under suitable conditions and price and with government's helping on these subjects.