Edirne ili yöresindeki boz step ırkı, Holstein ve boz step x holstein melez sığır populasyonlarının kalıtsal polimorjik Hb, Tf ve diğer kan proteinleri ( Albumin, globulin, toplam protein ) bakımından genetik yapısı
  1. Tez No: 27939
  2. Yazar: MEHMET GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
-IV- ÖZET Bu araştırma üç farklı sığır genot ipinde hemoglobin (Hb) transferrin (Tf) elekroforez tipleri ile diğer kan proteinle- ri (Albumin, Globulin ve total protein) bakımından populasyo- nun genetik yapısını ortaya koymak için yapılmıştır. Çalışmamız için gerekli kah numuneleri Edirne ilinin muhtelif işletmelerindeki, yerli Boz Step, Holstein ve Melez lerine ait 127 adet sığırın boyun toplar damarından, her hay-! van için 5'er cm3 olmak üzere ikişer adet alınmıştır. Serum ve hemol izat larına ayrılan kanların yatay nişasta jel elekro- forez yöntemiyle hemoglobin, yatay pol iakr i larıid jel elekro- forez metoduylada transferrin tipleri tayin edilmiştir. Diğer numunelere ait 72 kan serumunun ise spekt rofonetre kolorimet- rik yöntemle albumin, globulin ve total prote n değeri tesbit edi lmişt ir. Hemoglobin elekroforez çalışmamızda Hb AA ve Hb AB feno- tiplerine rastlanmıştır. Hb A geni tüm sürülerde hakim durum da ve 0.996 allel frekansına sahip olup yarıl ı.-/ca BozXHolstein Irkı bir hayvanda ise Hb AB heterezigot fenotip gözlenmiştir. Transferrin lokusu bakımından ise 5' i hoınozigot (Tf AA. Tf DD, Tf D2D2, Tf EE, Tf FF) ve 9'u heterezijtot (Tf AB, Tf AD, Tf AD2, Tf AE, Tf AF, Tf BD, Tf DD2, Tf D.'E, Tf DE) olmak üzere 14 fenotipe rastlanmıştır. Sürüde en yaygın fenotip % 31.5 ile Tf AD fenotipi ol muştur, Tf B allelini homozigot olarak taşıyan bireye ise hiç rastlanmamıştır. Tf AF, D2E, EE ve FF fenotipleri % 0.79-V- ile en düşük frekansa sahip olmuştur. Yetiştirme grupları a- râsındaki fenotipik farklılık önemli bulunmuştur ( X2? 39.24, 26 SD; 0.01 < P < 0.05 ). s' Gen frekansı bakımından en yüksek al let ^rekansı Tf A 'da (0.394) görülmüştür. Diğer allel frekansları ise B, D, D2, E ve F için sırasıyla 0.024', 0.339, 0.169, 0.063 ve 0.012 olmuştur. Homozigot Tf fenotiplerin oranı % 31.5, Heterezigot fe- notip lerin oranı ise % 68.5 olmuştur. Homozigot ve heterezi got Tf fenotipleri dağılımları bakımından ırklar arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur ( X2; 5.473, 2 SD; 0.05 < P < 0, 10 ).“ -Araştırmamıza konu Holstein ve Melezleri genetik bakım dan panmitik bir populasyon özelliği göstermesine rağmen, Boz Irkında Hardy-Weinberg dengesine rastlanmamıştır. Boz ırkda Tf EE, Holstein ırkında Tf AF, Tf BD, Tf D2E, Tf EE ve Tf FF, melezlerinde ise Tf AF, Tf DD2, Tf FF, Tf D2E fenot iplerine hiç rastlamamıştır. Tf F allel i yanlızca Boz ırk sürülerinde gözlenmiştir. Melez yetiştirme gurubunda di ğer ırklarda yüksek frekansa sahip Tf D, 0.432 olarak bulun muştur. Toplam sürüde total protein miktarı 7. 9 i 0.123 gr/dl, albumin miktarı 3.4 ± 0.059 gr/dl ve globulin miktarı 4.46 ± 0.121 gr/dl olarak bulunmuştur. Irklar arasınla total protein miktarı [V | ?L | 4.504; P < 0.05 (*”)], albumin miktarı [f | * \ 28.37; P < 0.01 (**)"] farklılığı istatistiki olarak önemli-VI- bulunmuştur. Transferrin lokusunun çeşitli fenot ipler ine [homozigot/ heterezigotl ait total protein, albumin ve globulin miktarı farklılıkları bakımından önemli bir ilişki pöve çarpmaınakt n- tadır ( P > 0.01 ).
Özet (Çeviri)
-VII- SUMMARY This investigation has been done to determine the gene tic constitution of ttil three different cattle genotypes in respects of Haemoglobin, Transferrin and some blood protein levels (Albumin, Globulin and Total Protein). Blood samples were taken from wena jugularis of the 127 head of catties belonging to indigenous Boz Step breed, Hols- tein breed and Boz Step X Holstein crosses raised in several farms in Edirne region. All blood samples were separated to the serum and haemolysate. Serum parts were used in determi nation of Transferrin types and haemolysates vere used in the determination of Haemoglobin types. In addit ionaly, 72 serutr samples were analysed spectro photometr icaly lor Albumin, globulin and-Total Protein levels. No Hb BB phenotypes were observed. Most frequent Hb phe|- notypes was Hb AA. Total five homozygot (Tf AA, Tf DD, Tf D2D2, Tf EE, Tf FF) and nine heterezygot Transferrin types (Tf AB, Tf AD, Tf AD2, Tf AE, Tf AF, Tf BD, Tf DD2, Tf D2E, Tf HE) had been ob served. Most frequent Tf phenotypes was Tf AD with the per centage of 31,5. No Tf BB types were found. The lowest pheno types were Tf AF, Tf D2E, Tf EE, and Tf FF with the frequency of 0,*79 %..-VIII- The differences among the genotypes in regards of Tf gen frequency were not important, statisticaly (P > 0.05). Most highest Tf alleles of the B\ D, D2, E and F were the 0,024; 0,339; 0,169; 0,063 and 0,012 respectively. The percentages of the Homozygot and Heterozygot Tf phenotypes were 32,5 % and 68,5 % respectively. Differences among the sub populati ons in regards of the distribution of the Homozygot and Hete rozygot (Tf) types. Were not important (P > 0.05). ît was observed by the Hardy-Weinberg equation that the re was no major deviation in the expected frequencies of sub population except Boz Step breeds. Total Protein, Altfumin and Globulin levels was the 7,9 ± 0,123- gr/dl; 3,4 ± 0,059 gr/dl; 4,46 ± 0,121 gr/dl respecti- vely. The differences among the sub population in regards of total protein, Albumin levels were important (respectively, P < 0.05 and 0.01). There was no significant corelation among the Total Pro tein, Albumin and Globulin averages of the Homozygot and He terozygot Tf types.