Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) hakem kararlarına karşı hukuki başvuru yolları
Post remedy awards of the international center for the settlement of investment disputes (ICSID) arbitration
  1. Tez No: 279406
  2. Yazar: YALÇIN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, ICSID tahkiminde uyuşmazlıkların çözümünde, tahkim heyetlerince verilen kararlara karşı hukuki başvuru yollarına ilişkin detaylı bilgileri içermektedir. ICSID Sözleşmesinin 53'üncü maddesine göre, ICSID hakem heyetlerince verilen kararlar kesin ve bağlayıcıdırlar. Bu kararlara karşı Sözleşmede belirtilen hukuki yollar dışında başka bir hukuki yola başvurulamaz. Ayrıca bu kararlar ulusal mahkemelerin incelemesine tabi tutulamazlar. Fakat ICSID tahkim sistemi içerisinde, belirli şartlar gerçekleştiğinde kararlar kararı veren heyet tarafından veya yeniden kurulacak bir ad hoc komite tarafından yeniden incelenebilmektedirler. Kararlara karşı başvurulacak hukuki yollar, ICSID Sözleşmesi ve tahkim kurallarına göre bu çalışmamızda detaylı olarak incelenmiştir. Bu hukuki başvuru yollarından ilki küçük hatalara, özellikle yazıma ilişkin hatalara karşı başvurulabilecek, kararın tashihi usulüdür. Taraflar kararın anlamı üzerinde uyuşmazlığa düşerlerse kararın yorumunu da talep edebilirler. Taraflarca önceden bilinmeyen bir vakıanın sonradan öğrenilmesi durumunda kararın düzeltilmesi de mümkündür. Karara karşı başvurulacak hukuki yollar içerisinde en esaslısı kararın iptalidir. Kararın iptali kararın kesinliği prensibine bir istisna getirmektedir. İptal hukuki başvuru yolu, kararın hukuka uygun olup olmadığının sorgulanmasına olanak sağlayan ve hukuka uygun olmayan kararlara karşı sınırlı bir çıkış kapısı sunan hukuki başvuru yoludur. Fakat kararın iptalini talep edebilmek için ICSID sözleşmesinde belirlenen iptal sebeplerinden bir veya birkaçının mevcudiyetini ileri sürmek gerekir. Bu talep sonrası karar kısmen veya tamamen iptal edilebilir. İptal sonrası uyuşmazlık yeni bir tahkim heyeti önüne götürülür. Tezimizde yukarıda bahsedilen kararın ?tashihi?, ?düzeltilmesi?, ?yorumu? ve ?iptali? hukuki başvuru yolları detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis gives detailed information of the post-award remedies and procedures in ICSID arbitration. According to the Art. 53 of the ICSID Convention, an award is final and binding and not subject to any remedy except those provided for in the Convention. In particular, an award is not subject to any review by domestic courts. But the Convention itself provides for a number of remedies and procedures that are administered by the original tribunal, by a new tribunal or by an ad hoc committee. All these remedies and procedures are examined in detail according to the Convention and the Arbitration Rules of ICSID. Of these post-award remedies and procedures, some are relatively uncontroversial and deal with routine situations. Thus supplementation and correction deal with minor technical and clerical mistakes in the award. Interpretation clarifies the meaning of the award if the parties disagree on its construction. Revision takes account of new facts that were unknown when the award was rendered. Annulment is a remedy that is much more dramatic. It is a limited exception to the principle of finality. Annulment provides limited emergency relief for situations in which the basic legitimacy of the arbitration process is called into question. It is available only on the basis of a few specific grounds listed in the Convention. A successful plea of nullity leads to a decision that declares the award void in whole or in part. The parties may then resubmit their dispute to a new tribunal. This thesis gives a detailed information of supplementation and correction, interpretation revision and annulment.