Marcus Tullius Cicero'nun düşüncesinde yaşlılık kavramının incelenmesi
The analysis of the concept of old age according to Marcus Tullius Cicero opinion
  1. Tez No: 279411
  2. Yazar: MERVE ASLANBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bilgelik sevgisi, bilgi arayışı olarak felsefe, insan tarafından ve insan için ortaya konduğundan, temelde, insan üzerine bir sorgulama, insan üzerine bir düşünme olmalıdır. İnsan üzerine olan ve insan tarafından ortaya konan felsefi düşünce, insanı derinden tanıma gücüne sahip olduğundan, insana, yaşamsal faydalar sağlayabilme gücüne de sahiptir.İnsanın düşünmek ve eylemde bulunmak için dünyaya geldiğini kabul eden Cicero, felsefi düşünceyi insanın yaşamını yönlendirmek için kullanılması gereken bir araç olarak görmektedir. Cicero'ya göre, felsefi bilgi aracılığı ile doğru davranmak ve mutlu olmak mümkündür. Cicero'ya göre felsefe her daim yaşamın içinde olması geren bir etkinlik olduğundan, Cicero yaşlılığın anlaşılması ve yaşlı insanların kendini değerlendirmesi için felsefeye özel bir görev yüklemiştir.Cicero'ya göre yaşlılık, yaşamın diğer dönemleri gibi kendine has özellikleri olan bir dönemdir ve bu dönemin sorunlarıyla doğru bir şekilde başa çıkıp bu dönemden de zevk almak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The love of wisdom, philosphy as the search of knowledge has to be fundementally an interrogation and study related to humans as it is introduced by human beings for the good of human beings again. Philosophical thinking on human beings as presented by themselves has the power of understanding humans, and also has the power of providing benefits of life.Cicero thinks that human beings are born to think and act and they have to use philosophical thinking as a tool to direct their lives. According to Cicero, one can act correct and be happy by the help of philosophical knowledge. Philosophy has to be in your life all the time as an activity, therefore Cicero gives a special meaning to philosphy for the old age to be understood and old people to evaluate themselves.Cicero believes, as the other periods of lyfe that old age has its own caracteristics and it is possible to enjoy this period fighting against the related problems in a right way.