Cıcero'nun gözünden Roma Cumhuriyeti'nin son yüzyılı
The last century of the Roman Republic through the eyes of Cicero
  1. Tez No: 926610
  2. Yazar: ISMAT ABBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Marcus Tullius Cicero, Roma Cumhuriyeti'nin son yüzyılında yaşanan siyasi kriz ve çalkantıların önemli bir figürüydü. Politik kariyeri boyunca, Roma Cumhuriyeti'nin içinde bulunduğu çöküş sürecinde aktif bir şekilde yer aldı ve çeşitli politik olaylara müdahil oldu. Cicero'nun tutumları, kararları ve yazıları, Roma Cumhuriyeti'nin yıkılış sürecini anlamamız açısından önemlidir. Cicero'nun politik kariyeri, Roma'nın çalkantılı dönemlerine denk gelmiştir. Özellikle, I. Triumvirlik dönemi, Roma Cumhuriyeti'nin çöküşünün hızlandığı bir zaman dilimidir. Cicero, bu dönemde Pompeius, Caesar ve Crassus gibi güçlü politik figürlerle ilişki içindeydi ancak, Cicero'nun Pompeius ve Caesar'a karşı takındığı tutum, onun politik duruşunu belirleyen önemli bir faktördü. Pompeius'un ve Caesar'ın artan gücüne karşı duruşu ise Cicero'nun Cumhuriyet'in korunması ve Roma'nın geleneksel değerlerine olan bağlılığının bir yansıması olmuştur. Cicero, Roma'da siyaseti ideal bir devletin işleyişine benzetir. Ona göre ideal bir devlet hukukun üstünlüğüne, adil yönetim anlayışına ve ortak refahın korunmasına dayanır. Cicero'nun eserlerinde sık sık vurguladığı gibi devletin en önemli amacı vatandaşların mutluluğunu ve refahını sağlamaktır. Cicero'nun politik etkisi ve retorik yetenekleri onu Roma'nın önde gelen devlet adamlarından biri haline getirdi ancak politik kariyeri boyunca yaşadığı iniş çıkışlar Roma'nın içinde bulunduğu siyasi karmaşayı yansıtır. Özellikle Cicero'nun Julius Caesar'ın diktatörlüğüne karşı aldığı tavır ve Ceasar'ın suikaste uğraması Roma'nın kriz dönemini simgeler. Cicero'nun son dönemlerindeki politik mücadeleleri Roma Cumhuriyeti'nin sonunu hazırlayan sürecin bir parçasıydı. Marcus Antonius'un yükselişi ve Cicero'nun ona karşı takındığı tutum Roma Cumhuriyeti'nin yıkılışının bir başka belirleyici unsuru olmuştur. Cicero, Antonius'un gücünü ve tiranlık eğilimlerini eleştirmiş ve ona karşı açıkça tavır almıştır ancak Antonius'un politik gücü de Cicero'nun sonunu getirmiştir. Sonuç olarak, Cicero'nun Roma Cumhuriyeti'nin yıkılış sürecindeki rolü onun politik etkisini, Pompeius ve Caesar'a karşı takındığı tutum ise Cumhuriyet krizini ve devletin içinde bulunduğu çöküşü göstermektedir. Böylelikle Cicero'nun politik kariyeri boyunca yaşadığı deneyimler Roma'nın çalkantılı dönemini anlamamıza ve Cumhuriyet'in sonunu görmemize yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marcus Tullius Cicero was a significant figure during the political crises and turmoil of the final century of the Roman Republic. Throughout his political career, he actively participated in the Republic's period of decline and was involved in various political events. Cicero's attitudes, decisions, and writings are crucial for understanding the collapse of the Roman Republic. His career coincided with turbulent periods in Rome's history, notably during the First Triumvirate, a time marked by the accelerated decline of the Republic. Cicero maintained relationships with powerful political figures such as Pompey, Caesar, and Crassus during this period. However, his stance against Pompey and Caesar played a defining role in his political position. His opposition to the increasing power of Pompey and Caesar reflected his commitment to preserving the Republic and upholding Rome's traditional values. Cicero likened politics in Rome to the workings of an ideal state. According to him, an ideal state is founded on the supremacy of law, a concept of just governance, and the preservation of common welfare. As Cicero frequently emphasized in his works, the primary goal of the state is to ensure the happiness and prosperity of its citizens. Cicero's political influence and rhetorical skills made him one of Rome's foremost statesmen, yet the fluctuations of his political career reflect the political chaos of Rome. Notably, Cicero's stance against Julius Caesar's dictatorship and Caesar's subsequent assassination symbolize Rome's period of crisis. Cicero's political struggles in his later years were part of the process that led to the end of the Roman Republic. The rise of Marcus Antonius and Cicero's opposition to him were further defining elements of the Republic's downfall. Cicero criticized Antonius's power and tyrannical tendencies and openly opposed him; however, Antonius's political strength ultimately led to Cicero's demise. As a result, Cicero's role in the downfall of the Roman Republic illustrates his political influence, while his stance against Pompey and Caesar reflects the crisis of the Republic and the state's decline. Thus, Cicero's experiences throughout his political career help us understand Rome's turbulent times and witness the end of the Republic.