Sanatsal zekanın seramik sanatı ve eğitimine etkisi
Effect of ceramic art and education art intelligence
  1. Tez No: 279779
  2. Yazar: SELMİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, sanatsal zekanın seramik sanatı ve seramik eğitimi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Sanatsal zekanın seramik sanatı ve eğitimine yönelik uzman görüşleri problem olarak belirtilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye de bulunan seçkisiz yöntemle seçilmiş 11 yüksek öğretim kurumunun 26 öğretim elemanı oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Bilgi Toplama Formu kullanılmıştır. Araştırmada, bilgi toplama formu ile elde edilen veriler, yüzde (%), frekans ve aritmetik ortalama içeren betimsel istatistik tekniklerden yararlanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda öğretim elemanlarının sanatsal zekanın seramik sanatı ve seramik eğitimini olumlu yönlerde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study ceramic art and pottery of artistic intelligence, training has been conducted to investigate the impact.Artistic intelligence, for the training of ceramic art and expert opinions expressed in the problem. The sample, randomly selected 11 higher education institutions in Turkey, the teaching staff is 26.As data collector form of colection of data was used which was developed by the reseascher.During the research the infas which were got with the info colection form were analyzed by getting benefit percantage (%), freguancy and arithmetic anverage statistics technigues which includes.As a result of teaching the art of ceramics and pottery of artistic intelligence in a positive training effect was found.