Zihinsel hazırlık çalışmalarının keman performansına etkisi
The effect of mental practice on violin performance
  1. Tez No: 279778
  2. Yazar: GÜLŞAH SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı; keman öğrencilerinin zihinsel hazırlık çalışmalarını kullanma durumlarını ve bu çalışmaların öğrencilerin keman performansları üzerinde etkililik düzeyini belirlemek için uygulanan zihinsel ve video ile zihinsel eğitimin; keman eğitimi alan öğrencilerin genel performanslarında ve çalgısal bellek düzeyleri arasında fark oluşturup oluşturmadığını incelemektir.Bu araştırmada betimsel ve deneysel yöntem bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın betimsel kısmında keman öğrencilerinin zihinsel çalışmalara yönelik algı ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla `Yaylı Çalgı Çalışma Zihinsel Algı ve Tutum Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırmanın deneysel kısmında ise tekrarlamalı ölçümler modeli çerçevesinde zihinsel ve videolu zihinsel çalışmalar oluşturularak, bu çalışmalar G. Ü. G. E. F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda keman eğitimi alan öğrencilere uygulanmıştır. Uygulamalar sonucunda çalgısal bellek ölçümleri için ezberden; performans ölçümleri için de notaya bakarak çalınan iki video kayıdı alınmıştır. Bu kayıtlar; ilgili alan uzmanları tarafından, `Yaylı Çalgılar için Performans Ölçeği' ve `Çalgısal Bellek Ölçüm Tablosu' kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgular ışığında zihinsel çalışmalara yönelik algı ve tutumun cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri açısından farklılık göstermediği belirlenmiştir. Deney süreci sonrası ezberden alınan ölçümlerin değerlendirilmesinden elde edilen bulgular, çalgısal belleğin tüm alt boyutlarında (ezgi, parmak numarası, yay ve toplam bellek) zihinsel çalışma ve videolu zihinsel çalışmanın ön test puanlarına göre anlamlı bir yükseliş oluşturduğunu göstermiştir. Ancak, zihinsel çalışmalara videonun eklenmesi anlamlı fark oluşturmamıştır. Deney süreci sonrasında performans ölçümü için notaya bakarak alınan ölçümlerde ise zihinsel ve videolu zihinsel çalışmanın anlamlı bir fark göstermediği belirlenmiştir. Sonuç olarak yürütülen çalışmada zihinsel çalışmaların genel performanstan ziyade, daha çok çalgısal belleğin gelişimine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether or not mental practice causes a difference in the performance and instrumental memory levels of the violin students in the GÜGEF. It also investigates the students? use of mental practice in association with the gender and the education levels.This study uses the descriptive and experimental methods together. In the descriptive part, `String Instrument Study Mental Perception and Attitude Scale? is used in order to define students? perception and attitude towards mental practice. In the experimental part of the study, mental and video-mental studies are prepared and applied in the framework of repeated measures model, on the G.U. G.E. F. Music Education Department violin students. After each study application, two videos were recorded; one with the piece performed from the memory in order to measure the instrumental memory; and the other performed from the scores in order to measure the performance. These records/measurements are evaluated by the experts using `String Instrument Study Mental Perception and Attitude Scale? and `Instrumental Memory Measurement Table?.Results show no difference between the gender and education level, on the perception and the attitude towards the mental practice. Following the experiments, results on the instrumental memory show that mental and video-mental practice has positive effect on all the sub-levels of the instrumental memory (i.e. melody, fingering, bow and total memory) with respect to pre-test results. However, adding video to mental practice does not have a significant effect. Results on the performance (i.e. performed from the scores) show that mental and video-mental practice does not have significant effects. As a result, it is found that mental practice helps the development of instrumental memory, rather than performance.