'Remiks, 'Cover' ve 'Aranjman' kavramlarının tespiti ve ontolojik incelenmesi
A definition of the concepts of 'Remix', 'Cover' and 'Arrangement' and their ontological assessments
- Tez No: 279808
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK TARANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Müzik, İşletme, Law, Music, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Telif hukuku ve kültür antinomileri ekseninde soyut mülkiyet ve soyut sermayenin incelendiği bu çalışma ile ?soyut mülkiyet? ve ?soyut sermaye? kavramları birbiriyle bağlantılı şekilde oluşturulmaktadır. Bu çalışma ile öne sürülen bir kavram olan ?soyut sermaye?nin bir sermaye tipi olarak ?somut sermaye? ile eşit haklara sahip bir çerçevede kabul edilmesi gerektiği ve telif hakkı koruma sürelerinin sonu ile birlikte yapılan kamulaştırmaların sakıncalı olduğu savunulmaktadır. Ayrıca ?remiks?, ?cover?, ?aranjman? vb. kavramların kültürel ve hukukî hâl-i hazırdaki varoluşları için yapılan çeşitli tanımlamaların uluslararası boyuttan, meslek birlikleri ve meslektaşlar düzeyine kadar antinomiler oluşturduğu ve bunların anlaşmazlıklara, karışıklıklara sebep olduğu savunulmaktadır. Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçeler'i, Johannes Brahms'ın Macar Dansları hukuk-kültür önermelerinin oluşturduğu antinomiye modeldir. Uluslararası kültür-hukuk yaklaşımlarının oluşturduğu antinomiler için ABD, AB ve Rusya arasında anlaşmazlık konusu Microsoft yazılımları model olarak alınmıştır. Ayrıca, bir sermaye tipi olarak ?soyut sermaye? öne sürülürken yazar J. K. Rowling'in kurgusu çocuk masalı Harry Potter modeli kullanılmıştır.Çalışma kapsamında ?remiks?, ?cover? ve ?aranjman? kavramları, bunlarla ilgili kişi ve kuruluşlara işaret eden telif hakları kurumları (eser sahibi, icracı, yapımcı meslek birlikleri), eser sahibi (besteci, aranjör ve söz yazarı), icracı (gurup üyesi icracılar ve yorumcu icracılar), prodüksiyon (yapım şirketleri), medya röprodüksiyon (temsilî alanlarda yayın) alt kısımları ve prodüksiyon/medya röprodüksiyon düzenlemeleri üzerinden araştırılmıştır. Bu kişi ve kuruluşların, alanlarına ait konumuz kavramlara bakışı üzerinden kavramların hâl-i hazırdaki varoluşları idrak edilmiş ve kullanılan diğer kavramlar da tespit edilmiştir; ayrıca yürürlükteki ilgili kanunlar, örnek davalar ve bilirkişi raporları incelenmiştir. Etnomüzikoloji yöntem ve teknikleri kullanılarak telif hakları alanında faaliyet gösteren kurum temsilcileri ve müzisyenlerle yapılan görüşmelerle birinci ağızdan dile getirilen sorunlar, istekler, çözüm önerileri ve antinomilere yol açan önermeler bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ?incorporeal property? and ?incorporeal capital? terms were formed in relation with each other within copyright law and cultural antinomies axis. It is asserted in this study that the ?incorporeal capital? concept that we put before must be accepted as a capital type in the same equal rights circle with ?corporeal capital? and it is argued that the expropriations are objectionable at the end of the duration of copyright protection. In addition, it is asserted that the various definitions for the current existence of cultural and legal concepts like ?remix?, ?cover?, ?arrangement? etc. created antinomies from international dimension to professional associations and colleagues level and caused to disagreements and confusions. Köçekçeler of Ulvi Cemal Erkin and Hungarian Dances of Johannes Brahms are the models for the antinomies created by law-culture propositions. Microsoft softwares, the subject of dispute between the United States, the EU and Russia were taken as model for the antinomies that international culture-law approaches created. Beside this, author J. K. Rowling's Harry Potter, a fictional tale for children, was used as model for the ?incorporeal capital? concept forwarded before as a type of capital.Under this study, ?remix?, ?cover?, and ?arrangement? concepts and the copyright institutions that point to relevant persons and institutions (the professional associations for the owner of a work, performer and producer), the owner of a work (composer, arranger and lyricist), performer (member of a group of performers, interpreter performers), production (production companies), media reproduction (broadcasting at representative areas) were investigated through the subsections of the production/media reproduction regulations. The actual being of concepts cognized and other concepts in use were provided from those persons? and associations? view on our subject concepts which belong to their fields; beside this, related valid legislations, example cases and expert reports were analyzed. First hand problems, requests, solution suggestions and propositions leading to antinomies were brought together through interviews with representatives of institutions operating in the field of copyright and the musicians, by using the methods and techniques of ethnomusicology.