Aydın- Germencik'te halk oyunları ve halk müziği geleneği
The tradition of folk dance and folk music in Aydın - Germencik
- Tez No: 279807
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Halk bilgisi ürünleri, ait olduğu toplumun özünü yansıtmaktadır. Bu ürünlerle ilgili yapılacak derleme, araştırma, inceleme, sınıflandırma, vb. çalışmalar, o toplumun gelişmesine yardım edecek ve kuşaktan kuşağa aktarıma katkı sağlayacaktır.?Aydın-Germencik'te Halk Oyunları ve Halk Müziği Geleneği? başlıklı çalışmamızda, bu geleneklerinin sürdürüldüğünü belirtebiliriz.Çalışmamızın giriş bölümünde, oyun ve müzik kavramları ve Germencik'in coğrafik konumu ve tarihi hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; yörede icra edilen oyun türleri, kullanılan kostüm ve aksesuarlar ve oyuna eşlik eden müzik unsuru üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, yörede icra edilen halk müziği türleri, kullanılan çalgılar ve bu çalgıların yapısal özellikleri üzerinde durulmuş, derlenen ezgiler notalanarak, sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, halk oyunları ve halk müziğinin Germencik'teki toplumsal işlevleri incelenmiştir.Teknolojik unsurların gelişip değişmesi, modernleşmenin hızla gerçekleştiği yöresel bölgelerden biri olan Germencik ilçesi geleneklerini de etkilediği tespit edilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz araştırmalar sonucu bulgularımız ve bu değişim ile ilgili görüşlerimiz, çalışmamızın sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folklore products reflect the essence of the society which they belong to. Works such as compilation, research and classification will help the development of that society and contribute to the transfer to next generations.In our work called ?The Tradition of Folk Dances and Folk Music in Aydın-Germencik? we can state that these traditions still exist.In the introduction part of our work, there is some brief information on concepts of music and dance and the geographical position and history of Germencik. In the first part, we focused on the dance forms performed in the region, costumes and accessories, and music that accompanies the dances. The second chapter is on the folk music genres performed in the region, the instruments that are used and the structural features of these instruments, and the melodies which we compiled were notated and classified in this chapter. In the third chapter, the social functions of folk dances and folk music in Germencik were examined.It has been detected that the change taking place in the technological elements has an effect on the traditions of Germencik which is a local area where modernization rapidly takes place. Our findings which are the results of our researches and our views on this change were evaluated in the conclusion part.