Concept of 'Hero' in John Milton's paradise lost and Samson agonistes
John Milton'un Kayıp Cennet ve Güreşçi Samson adlı eserlerinde 'Kahraman' kavramı
  1. Tez No: 279816
  2. Yazar: SELÇUK ERYATMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde John Milton'ın Paradise Lost ve Samson Agonistes isimli eserleri, Carl Gustav Jung'un beş temel arketipi ile Joseph Campbell'ın kahraman yolculuğunun, epik şiir ve epik kahraman teması üzerinde kesişmesi bağlamında incelenmiştir. Bu temel kavramlar göz önünde bulundurularak bahsi geçen eserlerin iki farklı kuramın kesişim noktasında bulunduğu tartışılmıştır. Tez, Giriş ve Sonuç kısımları haricinde dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Carl Gustav Jung'un belirlediği biçimiyle beş temel arketip ile Joseph Campbell'in saptadığı, farklı kültürlerde benzer şekillerde tezahür eden kahraman yolculuğu süreci ele alınmıştır. Bu bölüm tezin kuramsal içeriğini oluşturmaktadır.İkinci bölümde epik şiir geleneği bir tür olarak incelenmiş, bu tür içerisinde epik kahramanın yeri, onu diğer kahraman figürlerinden ayıran unsurlar ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölüm, Paradise Lost ve Samson Agonistes eserlerine genel bir bakış içermektedir. Dördüncü bölümde ise, ilk bölümde belirtilen temel arketiplerin bu iki eserde kahraman yolculuğunun farklı evrelerinde gelişip ortaya çıkmaları, bu epik eserlerde sürecin arketipler ile kaynaşarak nasıl çok katmanlı bir yapıya ulaşıldığı konu edinilmiştir.Sonuç olarak, İngiliz Edebiyatının ve epik geleneğin en önemli isimlerinden biri olan John Milton'ın bu iki eserinde, hem arketiplerin hem de kahraman yolculuğu kavramının adı geçen kuramlar teorik olarak ortaya atılmadan önce oldukça karmaşık ve iç içe geçmiş şekilde Milton'ın eserlerinde sunulmuş olduğu gösterilmiştir. Gelenek ile yeniliğin bir arada sunulduğu bu önemli eserlerde gerek diğer şairler, gerekse eleştirmenler için her dönem önemini korumuş olan John Milton'ın etkisini sürdüreceği açıktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse two works of John Milton, Paradise Lost and Samson Agonistes, on the point of intersection of five main archetypes described by Carl Gustav Jung and hero journey described by Joseph Campbell within the framework of epic poetry and epic hero. Taking these main concepts into consideration, it was argued that two mentioned works stand in the meeting point of these two different approaches. This thesis consists of four chapters apart from introduction and conclusion. The first chapter deals with five main archetypes described by Carl Gustav Jung and process of hero journey specified by Joseph Campbell. This chapter includes the theoretical framework of the thesis.In the second chapter, epic is examined as a genre as well as the concept of hero in epic poetry with distinguishing elements separating it from other hero figures. The next chapter includes a general overview of Paradise Lost and Samson Agonistes. The fourth chapter focuses on how the main archetypes emerge in different steps of hero journey and how the journey process merges into one with the main archetypes to consist a multi-layered structure in the mentioned works.As a result, it is proposed that two major works of John Milton consist of the concepts of archetypes and hero journey in a grift and eloquent way when reread with the above mentioned approaches. It is obvious that Milton, as one of the most distinguished poets of English literature as well as the epic tradition, with these two very important works in which the traditional meets the innovative features, will definitely influence both poets and critics in coming decades.