Denizli yöresi halk oyunlarında kullanılan ?çam sipsi? ve ?grangaz takımı? nın yöre oyun kültürüne etkileri
The effects of pine reed and grangaz set which are used in folk dances of denizli and its neighborhood on dance culture of the region
  1. Tez No: 279826
  2. Yazar: SALİH SÜTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÖCAL ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Denizli, halk oyunu ve halk müziği açısından geleneksel kültürün yaşatıldığı nadir yörelerimizden biridir. Yörede yaşayan halkın yeniliğe açık olmakla birlikte geleneklerine bağlı kalma konusundaki tutuculuğu, Anadolu'da ki diğer kültür alanlarına örnek teşkil edecek niteliktedir.Geleneklere bağlı bir yenilikçi anlayışın hâkim olduğu Denizli ve yöresi halk oyunlarına eşlik eden grangaz takımı ve çam sipsinin yörenin oyun kültürüne etkilerini araştırdığımız çalışmamızda, yöre oyunlarının müzikleri, eşlik eden çalgıların kökeni ve yörede var olma süreçleri araştırılmış, çalgıların eşlik ettiği oyun ezgileri tespit edilmiştir.Çalışmamızın giriş bölümünde çalışma ile ilgili genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; Denizli yöresi halk oyunları, halk oyunlarına eşlik eden müziklerin genel özellikleri ve kullanılan çalgılar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; çam sipsi, tarihçesi, teknik özellikleri ve eşlik ettiği halk oyunları ezgileri, yörede varlık gösteren çalgı takımları, grangaz takımı ve grangaz takımlarının eşlik ettiği ezgiler hakkında bilgiler yer almaktadır.Yapılan araştırma sonucu elde edilen bulgular, sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Denizli is one of the unique regions where traditional culture is kept alive in terms of folk dance and folk music. The local people?s being open-minded and at the same time their being conservative about adhering to their traditions serve as a model for other cultural areas in Anatolia.In our study, we have searched the effects of grangaz set and pine reed - on dance culture - which accompany the folk dances of Denizli and its neighborhood where an innovative understanding which is adherent to traditions prevails. We have also searched the music of the local dances, the origin of the instruments which accompany and the process of their existence in the region and we have determined dance melodies which the instruments accompany.General information about the study has been given in the introduction part of our study. In the first part, information about the folk dances of Denizli and the neighborhood, information about the general characteristics of the melodies which accompany folk dances and information about the instruments which are used has been given. In the second part, there is information about pine reed (sipsi), its history, its technical features and the folk dance melodies which it accompanies, the instrument sets of the region, grangaz set and the melodies which the grangaz sets accompany.The findings which have been gained as a result of the studies have been evaluated in the conclusion part.