Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde Türkiye'de sürdürülebilir kalkınma
Sustainable Development in Turkey during the pre-accession period to the European Union
  1. Tez No: 279827
  2. Yazar: MİNEL TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son dönemde, sosyal bilimler literatüründe; ?küreselleşme, bölgeselleşme, yerelleşme ve yönetişim? gibi kavramlar üzerinde bilimsel çalışmalar artmıştır. 20. yüz yılın son çeyreğindeki ekonomik, toplumsal dönüşümlerin çevre sorunlarına etkisi ve yerel yönetimlerin bu doğrultudaki görevlerindeki önemin artışı da, bu ilgiye sebep olan ana faktörlerdendir. Sürdürülebilirlik ve bölgesel gelişme gibi yeni kavramların değerlendirildiği ve çözümler üretildiği bir gerçektir. Ancak, üretilecek olan çözümlerin, sağlıklı bir değerlendirilmesinin yapılabilmesi, konunun teorik ve pratik eksikliklerden dolayı oldukça zor görünmektedir.Avrupa Birliği'ne girmek üzere, köklü değişimleri göze alan Türkiye için, Avrupa Birliği'nin ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde öngördüğü bütün yönetsel düzenlemelerin büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Türkiye, küreselleşme ve AB ile bütünleşme doğrultusunda iç dinamiklerinde meydana gelen hızlı değişimlerin etkisi altında, bölgesel gelişme stratejilerini yeniden belirleme ihtiyacı duymaktadır. Ayrıca, Türkiye yeni yüzyılın, çevreye duyarlı bir yönetim bilinci gerektirdiğinin farkına varmaktadır. Ancak, gelişmekte olan ve farklı dinamiklerin rol oynadığı bir ülke olarak, bu ihtiyaçların gerçekleşmesinde rasyonel adımlar atması beklenmektedir.Sürdürülebilirlik kavramının, yerelleşmeyi ön plana çıkaran ilkelerinin; yerel idarelerin görev etkinliklerinin artmasını sağladığı ve bu sayede küresel sermayenin akışkanlığının önündeki ulusal engellerin aşılması için uygun olan yönetsel düzeyin dikte edildiği ile ilgili eleştiriler öne çıkmaktadır. Bu sebeple, bu eleştiriler de dikkate alınarak, Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde, sürdürülebilir kalkınmasını gerçekleştirirken, kendi ulusal stratejilerini nasıl oluşturması gerektiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, in the social sciences literature, scholarly works on the concepts such as ?globalization, regionalisation, localization and governance? have increased. The effects of the economic and social transformations to the environmental problems which was started intensively in the last quarter of the 20th century and the increase in the importance of the local governments? tasks for this intention have been the main factors that cause this awareness. There is a reality that these newly evaluated concepts like sustainability and regional development have been used for creating solutions. However, due to the lack of the theorotical and practical aspects of these issues, it seems difficult to make a clear evaluation on the proposed solutions.The European Union?s governmental regulations and modification which have been foreseen at national, regional and local scale is really important for Turkey which has put forth an effort for being a member state to the EU. Turkey towards the integration to the EU and globalisation, is in need of redetermining its regional development strategies under the effect of rapid changes which are occured in its internal dynamics. Moreover, Turkey recognizes that new century requires environmentally-conscious government capability. However, Turkey as a developing country and having different dynamics is expected to act rationally while carrying out those needs.There are different approaches are also discussed. Such that, someones argue that; modifying local administrations? activities leads the national barriers to be removed so that it can serve for the interest of the global capital flow. So, there argues that how Turkey during the accession period to the EU shall prepare its own national strategies for sustainable development with the aware of these criticisms.