Dışavurumcu tekniklere dayalı grupla psikolojik danışma programının ebeveyn kaybı yaşayan 9-11 yaş çocukların travma sonrası stres düzeyine etkisi
The effect of psychological counseling program with the group that are exposed to expressive techniques on the posttraumatic stress level of 9-11-age children who lost their parents
  1. Tez No: 279859
  2. Yazar: EMRE ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı ebeveyn kaybı yaşayan ve anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösteren çocukların kayıpları ile ilgili duygularının, sağlanan güvenli ortamda uygulanan yapılandırılmış grupla psikolojik danışma sürecinde açığa çıkartılmasıdır.Araştırmacı tarafından oluşturulmuş ve dışavurumcu yaratıcı etkinliklere dayalı olan bu grup programı, çocuğu travmadan etkilenmiş pasif bir birey olmak yerine aktif bir deneyime yönlendirmenin önemli olduğu ilkesine dayanmaktadır.Araştırmanın uygulama kısmının dayandığı yaklaşımlardan biri de kişilerin krizle baş etme kanallarını güçlendiren ve böylece travma sonrası stresin daha da artmasını engelleyecek bir müdahale yaklaşımı olan BASIC ? Ph yöntemidir.Oturumlarda uygulanan etkinlikler travmatik duyguların dışavurumunu sağlarken aynı zamanda kişilerin krizle baş etme yöntemlerini güçlendirmeye yönelik planlanmıştır.Bu noktalardan hareketle çeşitli nedenlerden dolayı ebeveynlerinden birini kaybeden 9-11 yaş arasında 8'er kişilik deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Gruplara oturumlar öncesinde ? Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği- Çocuk Formu (ÇAB-TÖ) ? ve ? Çocuklar İçin Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (ÇTSS-TÖ) ? uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to display the feelings of children who lost their parents and show the indications of anxiety and posttraumatic stress disorder in the safety atmosphere by the applied structured group during the psychological counseling period.One of the approaches in the session parts of the research is the BASIC ? PH method. This methodology is strengthening the channels of overcoming crises. Therefore, it prevents the increase of posttraumatic stress level. While the activities on the sessions are providing the expressions of feelings, they are also planned to strengthen to the channels of overcoming crises.Within the scope of this applied structured program, it is aimed to reveal the feelings of children which are reserved or suppressed after losing their parents by the activities based on picture, clay and drama. Thus, their posttraumatic stress level is reduced.From this point of view, an experimental group and a control group are constituted. Each group consists of 8 individuals who lost their parents due to various reasons. The group members are between 9 and 11 years old. Before the sessions, ?Screening Scale of Children?s Anxiety Disorders ? Child From (ÇAB-TÖ)? and ?Posttraumatic Stress Reaction Scale for Children (ÇTSS-TÖ)? are applied.