Türkiye'de yeni figüratif resimde güncellik
- Tez No: 7699
- Danışmanlar: DOÇ. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
il ÖZET Bugünün gerçekliliği olarak aldığım, güncelliği, tarihsel boyutuyla kavrayıp, eleştirel, figüratif bir an layışla görselleştiren bir resim dili oluşturmayı amaçla maktayım. Özgün ve çağdaş ürünler verebilmek amacıyla, kendi kaygılarım ve gelişme sürecimle örtüşen yeni figü ratif resimin, biçimsel ve düşünsel etki kaynakları üze rine yaptığım ön araştırmayla, geçmişle daha sağlıklı bağlar kurarak geleceğe uzana bilmeyi amaçlıyorum. Güncel bir olayın, olgunun içerikleştirilmesinde görsel ürün açısından en önemli tehlike güncelin tarihsel boyutunun kavra namamasından gelen slogancılık ya da gör sel etkinin dışlandığı bir anlatımcılıktır. Yaptığım ilk resimlerde böyle hatalara düştüğümü de söyleyebilirim. Benim için tuval, yansıtacağım olayın ve ilişki ağlarının kompozisyona dönüştürüleceği bir yüzeydir. Resimsel mekan olarak ele aldığım yüzey, biçimler arasın daki ritm ve derinlik ilişkisi, resimlerimin plastik tadı nı oluşturur. Renk ise benim için duygu aracıdır. Betimle- yici biçimlerde renge başvuruşum bundan» Kompozisyon I 'de ki külyığınının"sıcaklık etkisi ve Kompozisyon II' deki ma vinin sonsuzluk etkisi gibi Benim için sorun, maddeyi ya da olayı-olguyu algı- yayışımın görsel dışavurumunu gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY I am aiming to form a critical painting language with a figurative understanding, which will be able to cover today's currency with its historical dimension. With the pre-research which I made on the source of thougfull and formal ettects of the new figurative painting which coincide with my concern and development process, I am aiming to set up healthser relation with the past and through which I am aiming to reach and future. The most important risk, from the view point of visual product when a current event or folt turning it's content is sloganism derived from the lack of understand ing of the current historical dimension or an expersion without visual effect. I may say that I Made soma err ons like these in my first paintings. The convast, for me, is a surface in which the event I will reflect and netusorly of relotion, which will be changed into composition. The place token us painting space by me and the relation of depth and rhythym between data form the plastic taste of my panting. Golor is a tool of sense for me. is a result of this, apply and color in descriptive forms, for instance the effect of heat of ash- pile, composition, and the effect of infinity of blue in composition. That is, the problem for me is realize the visual expression of my perception of substance, event or fait.