Cevizlerde (Juglans regia L.) embryonik bitki dokularına aşı yapılabilme olanaklarının anatomik ve histolojik yönden incelenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 27989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
45 VI. ÖZET 1992-1993 yılları arasında. Yüzüncü Yıl üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışma, cevizde mümkün olduğu kadar erken dönemde embryonik dokular üzerine ası yapılabilme imkânları araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla» tohum ekimini müteakip çimlenmekte ve gelişmekte olan genç embryonik dokularda anatomik ve histolojik gözlemler yapılarak, bu dokulardaki vaskuler farklılaşma düzeyleri gözlenmeye çalışılmıştır. Bu gözlemlerde, 8 ve 12 günlük embryonik yapıdan ziyade, 42 günlük embryonik yapının, daha cok vaskuler dokulara sahip olması sebebiyle, aşılama yönünden daha avantajlı olduğu, fakat bu yapı üzerine tesadüfi olarak elle yapılacak aşı uygulamalarının pek ümitvar olamayacağı dile getirilmiştir. Bunun yanında, embryonik dokular üzerine yapılan asıların, birkaç ası dışında genellikle başarısız olduğu görülmüştür. Nitekim, genç embryonik sürgünler üzerine yapılan aşılardan alınan enine kesitlerde, kallus oluşumunun oldukça yetersiz olması ve aşı elemanları arasında. çok yoğun nekrotik tabakaların teşekkül etmesi nedeniyle, aşı elemanları arasında kallus köprülerinin kurulamadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, araştırmanın yürütüldüğü koşullarda, embryonik dokuların kallüslenme performanslarının, başarılı bir aşı birleşmesini sağlayacak yeterlilikte gerçekleşemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this trial conducted at Horticulture Department, Agriculture Faculty of Yüzüncü Yıl University, between 1992 and 1993, is aimed to research grafting possibilities on the embryonic structure of early period as soon as possible in walnut. For this purpose, by doing anatomical and histological observations on the germinating and newly developing too young embryonic root and shoots, avaliable- embryonic structure with some vascular differentiating is discussed with reference to grafting possibilities and response to callus formation. The formed structure of 42 days after sowing, rather than 8 and 12 days, because of having more advanced vascular tissues, had more advantage in view of achieving successful graft union, but nevertless existing structure wasn't promising for grafting by hand to be apply at random. Howerer, the whole grafts made on more developed embryonic structure were also unsuccessful, except for only many of them, alongside with grafts on first structure of 42 days. Anatomical and histological observations of sections from grafts on embryonic shoots are showed that there were thick necrotic layers on the interfaces of the graft components, these layers in question couldn't be broken into pieces owing to occuring insufficiency callus formation. Furthermore, anatomical observations regarding response to callusing of embryonic shoots appeared to be fairly insufficient callusing on them.