Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik, sanatsal uyaranlarla yapılandırılmış etkinlikler üzerine bir model önerisi
A model proposal on activities structured by artistic stimuli directed to teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 279929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. Z. CANAN KARABABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metninin tanımladığı öğrenme düzeyleri ve dil yeterlilik ölçütleri temel alınarak dilsel becerilerin kazandırılmasına odaklı, sanatsal uyaranlarla (resim, karikatür, müzik ve film) yapılandırılmış etkinlikler üzerine bir model önerisi oluşturmak amaçlanmıştır. Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metninde tanımlanmış B1 ve B2 düzeyleriyle sınırlandırılan bu çalışmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, yetişkin öğretimi kapsamında ele alınmıştır. Etkinlikler, öğrenenin bilgiyi yapılandırırken izlediği sıra göz önünde bulundurularak aynı uyaranla hem B1 hem B2 düzeyi için oluşturulmuştur. Bunun temel nedeni seviye farkına koşut olarak Avrupa Ortak Başvuru Metninde yer alan ?yapabilir? belirlemelerindeki genişleyen yelpazeyi ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında tasarlanan etkinlik önerileri kullanılan sanatsal uyaranlar temel alınarak sınıflandırılmıştır. Öğrenenlerde ?etkinlik? uygulamalarına temel oluşturulması ve alışkanlık kazandırılması amacıyla ?Yaratıcı Geçiş Etkinlikleri? başlığı altında iletişimsel yetiyi geliştirebilecek, yaratıcılığı destekleyen kısa süreli etkinlikler sunulmuştur. Çalışma kapsamında tasarlanan etkinliklerin, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde özellikle araç geliştirme alanındaki çalışmalara katkı sağlayacağı ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimine renklilik katacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to build up a model proposal directed to teaching Turkish as a foreign language through the activities structured by artistic stimuli (painting, caricature, music and film) focusing acquisition of language skills based on language proficiency criterias and levels defined in The Common European Framework of Reference for Languages. The study is restricted with B1 and B2 levels defined in The Common European Framework and has been taken in the context of adult education. Activities have been designed for both B1 and B2 levels with the same stimulus considering the sequence of the information configuration of the learner. The basic reason of this is to put forward the expanding spectrum in the ?can do? statements defined in The Common European Framework in parallel with level difference. Activities designed within the scope of this study have been classified on the basis of artistic stimuli. Short-lasting activities, which can develop communicative competence and support creativeness, has been presented under the title of ?Creative Transition Activities? so as to gain habit and provide a basis to ?activity? practices for the learners. The activities designed within the scope of the study are thought to contribute to the studies in teaching Turkish language as a foreign language, especially in material development and put a new face on teaching Turkish as a foreign language.