Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin yazma kaygısı üzerine bir inceleme
For those who learn Turkish as a foreign language examination of writing concerns
- Tez No: 897031
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkçenin yabancı dil olarak öğretimine yönelik alanyazın taraması yapıldığında yazma becerisi üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Lisans ve lisansüstü eğitimlerine Türkiye'de devam etmek için üniversitelerin Türkçe hazırlık programlarında eğitim gören öğrencilerin, özellikle akademik yazma dil becerilerinin geliştirilmesi ve yazmaya karşı olumsuz kaygılarının belirlenerek giderilmesi önemlidir. Yapılan bu çalışma ile yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin yazma kaygılarının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen, B2-C1 seviyesinde beş farklı üniversitede eğitime devam eden 213 yabancı uyruklu öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada“İlişkisel araştırma modeli”kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sedat Maden, Aslı Maden ve Ömür Dincel (2019) tarafından geçerlik ve güvenirlik analizi yapılarak geliştirilen“Yazma kaygı ölçeği”ve“Kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Ayrıca bu araştırma için, kullanılan yazma kaygısı ölçeğinin güvenirliklerinin incelenmesi amacıyla cronbach's alpha güvenirlik analizi yapılmış ve tüm ölçüm araçlarına ait güvenirlik düzeylerinin 0.70'in üzerinde olduğu görülmüştür. Araştırmada kullanılan“Yazma kaygı ölçeği”ve“Kişisel bilgi formundan”elde edilen bulgular yapılan bu çalışma içerisinde, SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada bağımsız örneklem t-testi ve Anova testi analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; Türk soylu devletlerden geldiğini belirten katılımcıların yazılı anlatım kurallarına bağlı kaygı boyutlarının diğer ülkelerden gelen katılımcılardan daha düşük olduğu; Türkçe öğrenme süresi 8 ay olan katılımcıların yazma kaygısı ve yazılı anlatım kurallarına bağlı kaygı alt boyutunun Türkçe öğrenme süresi 6 ay olan katılımcılardan daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanların yazma kaygılarının bilinen yabancı dil sayısına göre farklılaştığı, Kiril alfabesi kullanan katılımcıların yazma kaygısı, Arap ve Latin alfabesi kullanan katılımcılardan daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Metin yazarken sıkıldığını belirten katılımcıların yazma kaygı düzeyleri, metin yazarken sıkılmadığını belirten katılımcılardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the literature is reviewed on teaching Turkish as a foreign language, it is seen that studies on writing skills are limited. It is important for students studying in university Turkish preparatory programs to continue their undergraduate and graduate education in Turkey to improve their academic writing language skills and to identify and eliminate their negative concerns about writing. This study aims to examine the writing anxiety of students learning Turkish as a foreign language. The study group of the research consists of 213 foreign students who learned Turkish as a foreign language in the 2023-2024 academic year and continue their education at five different universities at B2-C1 level.“Relational research model”was used in the research.“Writing anxiety scale”and“Personal information form”, developed by Sedat Maden, Aslı Maden and Ömür Dincel (2019) after conducting validity and reliability analysis, were used as data collection tools. In addition, for this research, Cronbach's alpha reliability analysis was conducted to examine the reliability of the writing anxiety scale used and it was found that the reliability levels of all measurement tools were above 0.70. The findings obtained from the“Writing Anxiety Scale”and“Personal Information Form”used in the research were analyzed with the SPSS 25.0 program in this study. Independent sample t-test and ANOVA test analyzes were performed in the research. According to the results obtained in the research; Participants who stated that they came from Turkish noble states had lower levels of anxiety related to written expression rules than participants from other countries; It was determined that the writing anxiety and written expression rules-related anxiety sub-dimension of the participants whose duration of learning Turkish was 8 months was lower than the participants whose duration of learning Turkish was 6 months. It was concluded that the writing anxiety of the research participants differed according to the number of foreign languages known, and that the writing anxiety of the participants using the Cyrillic alphabet was lower than the participants using the Arabic and Latin alphabet. It was determined that the writing anxiety levels of the participants who stated that they were bored while writing text were higher than the participants who stated that they were not bored while writing text.