Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği'nin Türk kültürüne uyarlanması
Adaptation of Self-reflection and Insight Scale to the Turkish culture
- Tez No: 279969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Grant, Franklin ve Langford (2002) tarafındanÖzel Özbilinç Ölçeği temel alınarak geliştirilmiş olan Kendine Yansıtma veİçgörü Ölçeği'nin (Self-reflection And Insight Scale) Türk kültüründeuygulanabilirliğini araştırmak ve psikometrik (geçerlik ve güvenirlik)özelliklerini saptamaktır. Çalışma 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı BaharDöneminde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde Rehberlik vePsikolojik Danışmanlık Programı 2., 3. ve 4. sınıflarda öğrenim görmekte olan154 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmanın amacı çerçevesinde asıl uygulamadan elde edilenverilerle ölçeğin geçerliğine ilişkin kanıtları elde etmek için; (1) Ölçeğin özgünformu ile hedef dil formunun dilsel eşdeğerlik geçerliğini saptamak amacıylaher iki form, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde 2009-2010Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde İngilizce Öğretmenliği tezsiz yükseklisans programındaki 32 öğrenci üzerinde iki hafta ara ile uygulanmıştır. Dahasonra testin özgün form ve hedef dil formlarından elde edilen puanlararasındaki ilişkiye Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı ilebakılmıştır ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgu dilseleşdeğerliğin sağlandığını göstermiştir. (2) Yapı geçerliğine ilişkin kanıtlarınelde edilmesi için çalışma grubundan elde edilen verilere doğrulayıcı faktöranalizi uygulanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizinden elde edilen uyumistatistikleri, özgün formun iki faktörlü yapısının Türk kültüründedoğrulanmadığını göstermiştir. (3) Çalışma grubundan elde edilen verilereyapı geçerliliğini sınamanın diğer bir yolu olan açımlayıcı faktör analiziuygulanmıştır. Faktör analizi sonuçları değerlendirildiğinde, bir maddenin heriki faktörde de yüksek yük değerine sahip olduğu için çalışmadığı tespitedilmiştir. Bu farklılık dışında, özgün formun iki faktörlü yapısı Türkkültüründe de aynen korunmaktadır.Testin güvenirliğini kanıtlamak amacıyla (4) ölçeğin tümü ve altboyutları için ayrı ayrı Cronbach-alfa iç tutarlık katsayıları hesaplanmıştır. Bukatsayıların yüksek çıkması, ölçeğin güvenilir bir ölçme aracı olduğunugöstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the applicability of Self-reflectionand Insight Scale which is developed based on Private Self-ConsciousnessScale by Grant, Franklin and Langford (2002) and determine thepsychometric features (validity-reliability) of this scale. The study wasconducted with 154 students attending Ankara University Faculty ofEducational Sciences, Psychological Counseling and Guidance Program at1st, 2nd and 3rd classes in the Spring semester of academic year of 2009-2010.Within the aims of this study, in order to acquire the evidences aboutthe validity of the scale (1) to determine the lingual equivalence validity of itsoriginal and the Turkish forms, both forms were applied, for two weeks in Fallsemester of 2009-2010 academic year, to 32 students of Ankara UniversityFaculty of Education English Non-thesis Master Program. Afterwards, thecorrelation between the scores of the Turkish and target forms was examinedthrough Pearson Multiplying Moment Correlation technique and highlysignificant correlation was found. This finding shows that linguisticequivalence was provided. (2) In order to get evidences about the constructvalidity of the scale, confirmatory factor analysis was conducted to dataobtained from the study group. The fit statistics obtained from confirmatoryfactor analysis, show that original form?s two-factor structure has not beenconfirmed. (3) Another way to test the construct validity of the exploratoryfactor analysis was conducted to data obtained from the study group. Whenthe results were examined, an item was loaded with high values in bothfactors. Except this difference, orginal form?s two-factor structure is preservedin the Turkish culture.In order to proof the reliability of the test, (4) the direct evidence ofCronbach-alpha internal consistency coefficient for the total scale and itssub-dimensions was computed. Obtained higher coefficients shows that thescale is a reliable measurement tool.