Bazı önemli yem bitkilerinde biçim yükseklik ve zamanının gövde ve kök gelişmesine etkisi
  1. Tez No: 27998
  2. Yazar: NERİMAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZ bu araşrırr.a, farkla biçim yükseklik ve biçim aralıklarının yonca (Kec.Lce.cc saliva 1.), kılçıksız brom (Bromus inermis Leyss,, kamışsı 3-urak (1-estuca arundir.aceae Schreb L.) ve domuz ayrığı, baccrlis clomerara 1.)' -".da gövde ve kök gelişmesine ec-ııleriri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma U.ü. lıraar l'akülresi Araşrırma ve Uygulama Merkezi serasında 1992-93 y_larır.da bir saksı denemesi olarak kurulmuştur. Araştırmada dört iaı.-:_ı bıcı:;, aralığı v7, 15, 2i ve 30 gün) ve üç değişik biçim yur.sekligı,4, E ve 11 cm) kullanılmıştır. bıçiı aıa_ığı yonca, kamışsı yumak ve domuz ayrığında biçim yükse.-.ligı de yonca, domuz ayrığı ve kılçıksız bromda yaş ot -verimini çsk önemli ölçüde etkilemiştir. 21 ve 30 gün aralıkla yapılan biçimler ile 4 ve S cm yüksekliklerden yapılan biçimler sa-;£i başına dana farla yaş or verimi vermiştir. biçim ara_ıçının kuru or verimine olan etkisi yonca ve kamışsı yumanca çok önemli bulunmuşrur. Biçim yüksekliğinin %ise nuru cı verimine olan eckisi kamışsı yumak ve domuz ayrığında cneı.lı bulunmuşrur. En yüksek kuru ot velimi 21 ve 30 gün aralıklı cicimler ile S ve 12 cm yükseklikten yapılan biçimlerden bıcı::, aralığı yonca ve kılçıksız bromda, biçim yüksekliği de _\ - sadece kılçıksız rromua K*ıru kok- agırııgını. onemii oiçuae eckılemişcir. 2û günlük periyotlarda ve 12 cm yüksekliklerden varılan biçimlerde iana fazla kuru kök ürerimi gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ıdy was conducted to determine the effects of cutting or. the stem and root growth of alfalfa ?._ '-..., brcr.egrass (Bromus inermis Leyss), tall arundinacae Schreb L.) and orchardgrass (Dactyiis V.'.e trial was set up in the greenhouse of The Appl3.-rr.c- Centre of Agriculture Faculty of. Uludağ ervals significantly affected the green yiels of 1 orchard grass. On the other hand, green rzhard grass and tail fescue were found, at different cutting heights. Green cutting intervals, 4 and 8 cm ?»- = I wJ -^ ~* ~ W yit.cs or a_ra_ia ana. tair tescue were ed by cutting intervals. The high dry matter at 11 and 3C day intervals. As to &he ;hese treatments affected the dry matter yields 4...... crcnarcgrass anc r:.e nrgr. ^*ie.cs were oJDtamea ivölvi. : were found significant on v. = _c.._- dJ alfalfa and orchardgrass. Whereas,.:..-.erghts.'.a i significant effects only on tne dry' root :s cf bror.e grass. As a result, higher root weights of above ;-ned plant îtecies were obtained at cutting of 30 day.ai and at 12 cm cutting height.