Bursa ilinde meyve sebze konserve sanayinin ekonomik yapısı
Economic structure of fruit and vegetable canned industry in Bursa province
  1. Tez No: 27997
  2. Yazar: ZAFER TUZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de meyve sebze kanser ve üretimi sp'n yıllarda çok büyük gelişmeler göstermiş olup 1990 yılında 69-000 ton düzeyine ulaşmıştır. Bursa ilinin bu üretimdeki payı '/. 59.26 gibi yüksek bir orandadır. Türkiye'deki mevcut meyve sebze konserve.fabrikalarının“A 26. 92' si Bursa ilinde? bulunmaktadır. İlde toplam 6 adet meyve? sebze konserve isletmesinde 79059 ton üretim kapasitesi mevcut olup ortalama kapasite kullanım oranı ”A 54.67 olmuştur. Araştırma kapsamındaki isletmelerin konserve maliyet yapılarında,, sebze konservelerinde ambala.i malzemesi,, meyve konservelerinde ise hammadde en büyük payı almıştır. Söz -konusu g i der 3 er in maliyetler içerisindeki payları sırasıyla % 23.79 ve % 24.00 olmuştur. Araştırma yöresindeki isletmeler için üretim (işgücü) verimlilik oranı 56763 kg /k isi olarak saptanmıştır.. Öte yandan,, f inansal analiz oranlarından cari oranın ortanca değeri 1.67 olarak hesaplanırken kaldıraç aranı % 55.80 :'dir. İncelenen isletmelerde özsermaye kazanç oranı '.' £1.05 olarak belirlenirken isletme sermayesi kazanç: oranı % 3.34 olarak saptanmıştır. Meyve sebze konserve sanayinde üretim daha çok iç tüketime sunulmaktadır. Sebze konservelerinde Türk damak zevkine yakın ülkelerle çalışma yoluna gidilmelidir,, Meyve konservesinde ise dıs pazarlarda çok iyi talep bulunmaktadır. Konu ile ilgili pazar araştırmalarının yapılıp bu olanaklardan yararlanılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, -fruit and vegetable canned industry has been developed rapidly and in 1990, the production level of Turkey was reached to 65000 tons,, In this production,, Bursa has a big share as 59.26 percent., 26.92 percent of the existant fruit vegetable canned food factories in Turkey have been located in Bursal. In the province, 6 fruit and vegetable canned p 1 a n t s w a r e i n v e s t i g a t e d a n d i t wa s f o u n ti t h at they had 79059 tons of production capacity and the using average capacity r a t i o w a s 5 4“ 6 7 p e r c e n t ”The package material expenses in vegetable processing, raw materia.1. expenses in fruit processing have the biggest share having the 23“79 and 24.00 percents respectively in the cost structure of the canned food at the firms studied. It has determined that the labour productivity ratio was 56763 kg /per son. On the other hand, the average value of the current ratio was calculated as 1.67 while the financial leverage ratio was 55,, SO persent,, At the studied firms the return on net equity capital ratio was determined as 8.05 percent while the return on capital employed was 3”34 percent,, In the? fruit and vegetable canned industry,, the production was mostly offered to home consumption,, In the vegetable canned food industry, we have to work to the countries whose palate pleasure likes ours. There are very good demands at the foreignmarkets in the -fruit canned -food» The market researches concerning these subjects have to be done and we must make good use of these opportunities»