Isıtılmayan cam serada, toprak, torba, yüzük, saman balyaları, alttan ve üstten sulanan perlitte yetiştirilen domateslerde gelişme ve verimin karşılaştırılması
The Comparison of growth and yield of tomotoes grown in the glasshouse border, bags, rings, straw bales, top and bottom watered fine and coarse perlites in the cold glasshouse
  1. Tez No: 27999
  2. Yazar: TUNCER ÖZÜYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill ÖZİST Deneme geç ilkbahar yetiştirme döneminde yapılmıştır. Sonuçlara göre üstten sulanan çoız iri perlit en yüksek yüzük kültürü ise en düşük erkenci meyve verimini saklamıştır. Tüm perlit kombinasyonlarında 'da verim diğer ortamlardan erkencidir. Toplam meyve verimi topraklı harçla doldurulan torba larda ve saman balyasında en düşük bulunmuş tur. En yüksek verim, üşüten sulanan çok iri perlitten alınmasına ragmen, perlit kombinasyonları, sera toprağı ve yüzükler arasın daki verim farkları önemsizdir. Üstten sulanan çok iri perlit daha erken meyve vermesi, sera toprağı, torba ve yüzük kültürleri gibi sterilizasyon gerektirmemesi J saman balyası gibi fer mantasyon problemi olmaması ve tüm diğer kültürlerden daha az işçilik gerektirmesi nedeniyle, sera toprağı torba, yüzük ve saman balyası kültürleri yerine sera da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THE COMPARISON OF GROWTH AMD YIELD OF TOMATOES GROWN IN T11E GLASSHOUSE BORDER-, BAGS, RINGS, STRAW BALES, TOP AND BOTTOM WATERED PINE AND COARSE PERLITES IN THE COLD GLASSHOUSE The experiment was made in the late spring growing period, The results showed that top watered coarse perlite gave, the highest and ring culture the lowest early fruit yield. The yield was also earlier ln all ihe' ^rlite combinations than the other growing media. Total fruit yield was the lowest in the bags filled with soil based compost and straw bales. Although the highest yield was obtained from the top watered coarse perlite, the yield differences were not significant between the perlite combina tions, glasshouse border and rings. It is concluded that the top watered coarse perlite can be used in the greenhouse instead of the border, bag, ring and straw bale cultures because it gives earlier yield; does not require sterilization like border, bag and ring cultures J it has no fermentation problem like straw bale culture" and also it has less labour requirements than all of them.