Özen Yula'nın oyunlarında kimlik, ötekilik ve birey sorunsalı
Identity, otherness and individuality problematics in Özen Yula's plays
- Tez No: 280005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAKİYE ÖZSOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Özen Yula'nın oyunlarında ötekilik, kimlik ve birey kavramlarının Türkiye ve dünyadaki gündelik ve kuramsal pratikler açısından nasıl temellendirildiği araştırılmaktadır. Söylemlerin, insan zihnini, davranışlarını ve ilişki biçimlerini hangi açılardan etkilediği sorgulanmaktadır. Bu söylemlerin, yazar tarafından ifşa edilme biçimleri, oluşturulan iletişim tasarısı ve yazarın metin üzerinden okurla/izleyiciyle kurduğu ilişki açık edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, otherness, individuality and the concepts of identity in Turkey and the world was being investigated via Özen Yula?s plays. It has been questioned that how human mind, behaviours and relationships are affected by discourses. Author?s relationship with the reader/viewer, his communication project and the betrayal of the discourses are expounded.