Sâmiha Ayverdi'nin eserlerinde İstanbul folkloru
Istanbul's folklore in Samiha Ayverdi's written works
  1. Tez No: 280032
  2. Yazar: FUNDA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Yüzyıllar boyunca medeniyetlere merkezlik eden İstanbul'un folkloru; yaşanmış ve yaşanmakta olan kültürü çok zengindir. Bu çalışmada İstanbul'un Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişte geçirdiği evrelerin şahidi bir İstanbul Hanımefendisi, Tarihle bağını koparmadan yaşadığı günün eleştirisini yapan, duyarlı bir vatandaş, fikir insanı, edebi şahsiyet Sâmiha Ayverdi'nin eserleri üzerinden İstanbul folkloru tespit edilmiştir. Böylece, geçmişte köklü geleneklerin yaşandığı İstanbul'a ait çoğu uygulanmayan folklorik unsurların bir kısmı bu çalışma neticesinde tespit edilerek bir vesika haline getirilmiştir.Ayverdi'nin şimdiye kadar basımı yapılmış roman, tarih, anı, mensur şiir, deneme, inceleme, sohbet türlerindeki kırk yedi eserinde yer alan İstanbul folkloru unsurları halkbilimi çalışma kadrosunda yer alan konulara göre tasnif edilip değerlendirilmiştir. Yazarın eserlerinde oldukça zengin İstanbul folkloru unsuru tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Istanbul's-which has been the centre of the civilizations for centuries- folklore; old and living culture are so rich. In this work, the folklore of Istanbul that is reflected from the books of Samiha Ayverdi as an gentlewoman who was a witness of the phases of the passing period from Ottoman Empire to Turkish Republic, a sensitive citizen, thinker, literary personality has established. In this way it is tried to fix the folkloric items of Istanbul where radiculas traditions were lived on. Forasmuch as the folkloric items which are handled in this work are already out of usage.The folkloric items of Istanbul which we handled in this work on Samiha Ayverdi's printed forty seven written works like novel, history, memory and poem, research were classified depends on the subjects which are included in folkloristics stud area. It has fixed very rich document about Istanbul's folklore in the writer's books.