Bağımsız Türk Topluluklarından Kazakistan'ın lobicilik algısı
Independent Turkish Community, Kazakhstan?s perception of lobbying
- Tez No: 280036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KARADOĞAN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çağdaş demokratik yönetimin temel özelliği insan düşüncesine verdiği özgürlüktür. Ancak, baskı grupları demokratik sistemlerin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Baskı gruplarının temel amacı siyasi mekanizmayı kendi çıkarları doğrultusunda etkilemekdir. Baskı grupların bu alanda gerçekleştirdiği tüm çalışmalara lobicilik denmektedir.?Bağımsız Türk Topluluklarından Kazakistan'ın Lobicilik Algısı? adlı çalışmada, lobicilik kavramı açıklanarak günümüzde Kazakistan'da lobicilik faaliyetleri ve özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada, Kazakistan'daki lobi faaliyetlerinin özelliklerini ve bu faaliyetlerin ulusal kamuoyunda nasıl algılanmakta olduğunu değerlendirmek amacıyla araştırma uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main feature of contemporary democratic governance is a human freedom. But pressure groups are an integral part of democratic systems. The main aim of pressure groups is to influence the political mechanism in accordance with their own interests. All studies conducted in this area are called lobbying.In the work called `Independent Turkish Community, Kazakhstan?s Perception of Lobbying?, lobbying activities and features have been tried to be examined by explaining the concept of lobbying. Moreover, the survey was applied to assess the features of lobby activities in Kazakhstan and the way of perception of these activities by national public opinion.