İşgal döneminden (18 yy) günümüze kadar Rusların Kazaklara karşı yürüttüğü politikalar
The Russian political operations against Kazakstan from the period of occupation (18th century) until this day
- Tez No: 218275
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eski Türk topluluklarına dâhil olan Kazaklar tarih boyunca bağımsızlık uğruna birçok devlet ile mücadele etmiştir. En uzun ve şiddetli mücadeleleri Rusya'ya karşı olmuştur. Güçlü bir düşman olan Rusya, tarih sahnesine çıkışlarından itibaren Kazaklarla ilgilenmiş ve onlara yönelik politikalarla Kazakistan'ı ele geçirip, sömürgeleştirmek maksadıyla pek çok plan uygulamıştır. Kazak topraklarının stratejik konumu yeraltı zenginlikleri Rusların bu emelleri için iştah artıran en önemli unsurlar olmuştur. Bu amaçlar uğruna, Rusya her dönem Kazakların her türlü işlerine karışıp, sinsi bir politika izlemiştir.Rusların Kazakları elde etme politikaları iki yüz yıl sürmüştür. Bu süreçte Kazaklar her türlü baskıya uğramış ve çok can kayıpları vermiştir. Rus politikaları sonucunda Kazaklar soykırım, asimilasyon, represyon ve açlıkla karşı karşıya kalmışlardı. Birçok Kazak vatanını terk edip, başka ülkelere göç etmekten başka çare bulamamıştır.İki yüz yıl boyunca süren bu Rus politikası kısmen amacına ulaşmıştır. Ruslar Kazak topraklarını ele geçirmiş, ancak Kazak halkının öz benliğini yok edememişlerdir. Bunca yıl süren Rus hegemonyası başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kazak milleti her türlü zorluğa rağmen yok olmamayı başaracaktır.Gördüğümüz üzere dünya tarihinde sömürgecilik politikaları hiçbir zaman başarıya ulaşamamıştır. Hiçbir millet bağımsızlığı olmadan varlığını sürdüremez. Kazak halkı da buna bir örnek olarak sonuna kadar özbenlikleri için hep mücadele etmiştir. Günümüzdeki Kazakistan bağımsız bir ülke olup zirveye doğru giden ülkeler arasında yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Kazaks throughout the history have fought with many states in order to preserve their independence. The longest and the most severe struggle was the one with the Russia. After Kazakhstan?s disappearance from the world stage powerful Russian State used Kazaks as the instrument of its politics. Kazakhstan?s strategic importance and the country?s riches have attracted Russians. In achieving this objectives Russia has intervened in and shaned country?s domestic politics.Russian imperial politics in Kazakstan has lasted for two hundred years. Throughout this period Kazaks had suffered their lifes. Gyenocide, assimilation, repression were some of the methods used by Russians in order to control the country. A great number of Kazaks saw no other way but to leave the homeland an imigrate.During these two hundred years Russia has achieved some of its goals. Despite the fact that Russia had the absolute control over their country Kazaks have managed to protect their national identity. In other words, the long lasting Russian dictatorial politics was not the successful one Kazaks have survived.Kazahstan?s fight for independence has proved that nation?s existence is linked with the coutry?s independence. A very good example of this is Kazak?s struggle and willingness to save the national identity. Nowadays Kazakhstan is an independent and especially in the field of economics one of the most promising states in the world.Khalida DEVRİSHEVA, The Russian political operations against Kazakstan from the period of occupation (18th century) until this day, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Uchler BULDUK, 104 p.ABSTRAKTKazaks throughout the history have fought with many states in order to preserve their independence. The longest and the most severe struggle was the one with the Russia. After Kazakhstan?s disappearance from the world stage powerful Russian State used Kazaks as the instrument of its politics. Kazakhstan?s strategic importance and the country?s riches have attracted Russians. In achieving this objectives Russia has intervened in and shaned country?s domestic politics.Russian imperial politics in Kazakstan has lasted for two hundred years. Throughout this period Kazaks had suffered their lifes. Gyenocide, assimilation, repression were some of the methods used by Russians in order to control the country. A great number of Kazaks saw no other way but to leave the homeland an imigrate.During these two hundred years Russia has achieved some of its goals. Despite the fact that Russia had the absolute control over their country Kazaks have managed to protect their national identity. In other words, the long lasting Russian dictatorial politics was not the successful one Kazaks have survived.Kazahstan?s fight for independence has proved that nation?s existence is linked with the coutry?s independence. A very good example of this is Kazak?s struggle and willingness to save the national identity. Nowadays Kazakhstan is an independent and especially in the field of economics one of the most promising states in the world.