Sosyal inşacı yaklaşım bağlamında öğretmen-öğrenci etkileşiminin nitel bir incelemesi
A qualitative analysis of teacher-student interaction in terms of social constructionist approach
  1. Tez No: 280037
  2. Yazar: GAMZE İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT ARMAĞAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrenci öğretmen etkileşimini, sosyal inşacı yaklaşım bağlamında incelemek; bu etkileşim çerçevesinde sınıf (classroom) söylemi içerisinde gerçekliğin nasıl inşa edildiğini anlamaya çalışmaktır. Böyle bir amaca ulaşmada, bu çalışmada dayandığı kuramsal çerçeveden hareketle yöntem olarak söylem analizi seçilmiştir. Çalışma kapsamında, 15 ilköğretim birinci kademe öğretmenin derslerinin birer saatlik kayıtları yapılmış, yapılan kayıtlara dayalı olarak belirlenen sorularla öğretmenler ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Hem gözlemlerden hem de görüşmelerden elde edilen veriler söylem analizine tabi tutulmuş, bu çerçevede öğretmen öğrenci etkileşimin içinde geliştiği söyleme dair açıklayıcı repertuvarlar, özne pozisyonları ve ideolojik ikilemler araştırmacının öznel değerlendirmeleri dahilinde ortaya konmuştur. Söylem analizi sonuçlarına dayalı olarak, eğitim psikolojisi bağlamında, bu pratikler çerçevesinde sınıf içi gerçekliğin nasıl inşa edildiği, öğretmen ve öğrencilerin eğitim öğretim etkinliklerini nasıl bir söylem içinde gerçekleştirdiklerinin anlaşılması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate teacher student interaction in the frame of social constructionism and reveal the dynamics of construction of reality in the classroom discourse. Depending on this theoretical background, the method of the study is discourse analysis. In the current study, primarily data is collected via one-hour-long video recordings of 15 primary school teachers? classrooms. Following that, the reseacher generated semi-structured interview questions depending on the themes revealed in the video data. In the discourse analysis phase, the researcher subjectively differentiated interpretive repertoires, subject positions and ideological dilemmas in the data related to teacher student interaction in the classroom. These discursive constructs are used as the means for understanding the reality construction through interpersonal relations of teachers and students within the classroom.