Prusyalı bir subayın gözüyle 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (Binbaşı Richard Graf Von Pfeil'ın hatıraları)
1877-1878 Ottoman-Russian War through the eye of a Prussian officer (Major Richard Graf Von Pfeil's memoirs)
- Tez No: 280091
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türk tarihinin dönüm noktalarından birisi olan ve tarih literatürümüzde 93 Harbi adıyla geçen ünlü 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ile ilgili pek çok yerli ve yabancı eser kaleme alınmıştır. Ancak, Rusya Ordusu hizmetinde bulunan Prusyalı Subay Graf Von Pfeil'ın hatıratı tarihin bu önemli merhalesinde, Balkan Cephesi ile ilgili pek çok konunun aydınlatılmasına bir görgü tanığının şahitliğiyle katkı sunacağı muhakkaktır.Gördüğü ve çoğunluğu sağlam kaynaklardan edindiği olayları unutulmaya fırsat vermeden not düşen Pfeil'in bu eseri Rus Ordusu'nun askeri yönüne bir sosyal içerik kazandırmış ve cephe gerisindeki insani ilişkileri yalın bir şekilde ortaya koymuştur. Panslavist hareketin nasıl bir kandırma siyasetini güttüğünü ve bu kimselerin nazarında Balkan halklarının nasıl hor ve hakir görüldüklerinin canlı bir tanığı olan Pfeil bu konuyla ilgili kayda değer bilgileri bizlere sunmuş olmaktadır.Harp süresince yaşanan insani trajedinin anlatıldığı eserde, bu coğrafyanın nasıl yakılıp yıkılarak virane haline getirildiği etkili betimlemelerle önümüze konmaktadır. Yine dönemin Edirne ve İstanbul'undan manzaraları, sivil hayata II. Abdulhamit'in müsaadesiyle çıkan Rus subay ve askerlerinin İstanbul insanıyla olan ilişkileri eser içerisinde yerini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
A great number of books both native and foreign have been written about 1877-1878 Russo-Turkish War which is one of the mile stones of the history and known as 93 Harbi in our history literature. However, the memoir of a Prussian officer under the service in the Russian army will undubtly assist for enlightening many events of Balkan front related to this important stage of history with the testimony of a witness of the time.This book of Pfeil who writes what he saw and heard from trustworthy sources without letting them being forgotten gives an insight into the social conditions obtaining in Russian Army and presents the human relations in an unvarnished way. He presents for us remarkable information about how the panslavists performed deception policy and saw people of Balkans contempt and desdain.The book in which an account of human tragedy having been lived is narrated describes how the Balkan geography was ruined and burnt during the war. In addition It gives some views from the Adrinople and Istanbul of that time besides the relation of Russian officers and soldiers with Turks after the permission of Abdulhamit II. for the right of their entering into the civil life of İstanbul.